18
Aralık
2014
Yorum Yok
BilgiHadislerİslamMakaleler
650 views Okunma

Yılbaşı kutlamalarının dinimizde haram oluşunun ayetlerle delilleri

Yılbaşı Haram mıdır

kutlamalarının dinimizde olusunun ayetlerle delilleri :

 

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
1 ”Sonra seni din konusunda bir şeriat sahibi yaptık. Sen ona uy. Bilmeyenlerin heva ve heveslerine uyma. (Casiye/18 )
2 ”Andolsun eğer sana gelen bunca ilimden sonra onların arzu ve keyiflerine uyacak olursan o takdirde sen mutlaka zalimlerden olursun ”(Bakara 145)
3 ”İman edenlerin Allah’ı zikretmekten ve inen haktan dolayı kalplerinin ürpermesi zamanı gelmedi mi ? Daha önce kendilerine kitap verilip de üzerinden uzun zaman geçen böylece kalpleri katılaşanlar gibi olmasınlar. Onlardan bir çoğu     fasık kimselerdir . (Hadid/16 )
4 ” Zulmedenlere meyletmeyin yoksa size ates dokunur .Sizin Allah’dan baska dostlarınız yoktur. Sonra size yardım da edilmez. (Hud/113)
5 ” Ey iman edenler ! Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdır. Sizden kim onları dost edinirse kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah zalimler topluluğunu sevmez. (Maide/51 )

 

Yılbaşı kutlamalarının haram oluşunun sünnetten delilleri :

 

Rasulallah Sallallahu aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
1 ”Kim bir topluma benzerse onlardandır ”
2 ”Bizden başkasına benzeyen bizden değildir. Yahudilere ve Hıristiyanlara benzemeyin …
3 ”Kim bizden başkasının sünnetiyle amel ederse bizden değildir
4  Enes bin Malik rivayet etmektedir ki: Rasulallah Medine’ye geldiği zaman Medinelilerin oyun oynadıkları iki günleri vardı. Peygamber (s.a.v.) dedi ki bu günler nelerdir ? Dediler ki: “Biz cahiliye döneminde bu günlerde oyun oynar eğlenirdik.” Rasulallah bunun üzerine şöyle dedi: “Allah Teala bunların yerine size daha hayırlısını verdi: Kurban bayramı ve Ramazan bayramı günlerini.”

 

Ayrıca alimlerin ittifakıyla Hıristiyanların kendi bayramları olmasıyla onları tebrik etmek dahi haramdır.

 Bu Nedenle ve Ayetlerden Anladığımız Kadarıyla Yılbaşı Kutlamak Kafirlerin İşidir Ve Haramdır…

Bir önceki yazımız olan Özdemir: Devlet Kürdleri değil, PKK’yı muhatap alıyor başlıklı makalemizde 7SABAH/ÖZEL Röportaj: Fehmi Kızılkaya, avukat necat özdemir ve devlet kürt sorununa nasıl bakıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • Rahmet Meleklerinin Girmediği 23 Ev


  1- Sıla-i rahmi terkeden,akrabalardan ilgi ve alakayı kesenin evi.(Tevbe:71,Buhari) 2- Anne ve babaya itaat etmeyenin evi.(Nisa:36, Lokman:14) [...]
 • Kürd Olduğu Bilinmeyen Ünlüler -1-


  Türkiye Toplumu kendisine enjekte edilen üstüncü ve ötekileştirici kültürel siyaset sayesinde, hemen yanı başında yaşadığı, aynı [...]
 • Müslüman ve İnternet – Uyarı!


   “(Allah’ım) Bizi dosdoğru yola ilet…” (Fatiha/6) Bugün sana çok şey yazmak isterdim. Ama düşüncelerimi yazıya dökemiyorum. Bu[...]
 • Yolculukta Namaz Nasıl Olur ?


  Yolculuk yapan bir kimseye seferi denir. Seferilik yani yolculuk yani misafirlik 3 gün ile 15 gün arasında sürmektedir. Yani seferilik en az [...]
[ Ne Demişler ? ]