28
Aralık
2013
Yorum Yok
Genelİslam
55 views Okunma

Yılbaşı Hıristiyan Adetidir

YILBAŞI HIRİSTİYAN ADETİDİR

Ömrümüzden geçen bir yılın daha son günlerini yaşarken Hıristiyan âdeti olan kutlamalarının hazırlığını yapanları üzüntüyle izliyoruz. Kimisi bilet kuyruğuna girerken, kimisi de evini çam ağacıyla süslüyor. Yılbaşının bir Hıristiyan adeti olduğunu vurgulayan Molla Mustafa Durgun, Müslümanların bu tür cahiliye adetlerinden uzak durmaları gerektiğini söyledi.

Ömrümüzden geçen bir yılın daha son günlerini yaşıyoruz. Miladi olarak yeni yıla gireceğimiz bugünlerde geride bıraktığımız ömrümüzün muhasebesini iyi yapmalıyız.

“Müslümanların kültüründe olmayan ve Hıristiyan âdeti olan yılbaşı kutlamalarından uzak durmalıyız” diyen Molla Mustafa Durgun, “Toplumumuz İslam’dan uzaklaştırılmış. Öyle bir hale gelmişler ki yılbaşı Hıristiyanların mı, Müslümanların mı, bunu bilmiyorlar” dedi.

YILBAŞI, HIRİSTİYAN ÂDETİDİR
Miladi yılbaşının Hristiyanlara ait bir gelenek olduğuna dikkat çeken Molla Mustafa Durgun, “Bazı Müslümanlar da bilmeyerek onların bu adetlerine uyuyorlar, hindi kesip yılbaşını kutluyorlar. Bilet alıyorlar. Bilet almak haramdır.

Allah bunu “Ey İnananlar! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir, bunlardan kaçının ki saadete eresiniz” diye buyurarak bunları haram kılmıştır. Allah ‘Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin’ diye buyuruyor.

Onların yılbaşını kutlamak, onların adetlerini yerine getirmek, onlar gibi kutlamalar yapmak onları dost edinmek anlamına geliyor” diye konuştu.

RABBİMİN YASAKLADIĞI HANGİ AMELLERİ YAPTIM?
Yılbaşında kutlama yapmak yerine bir yılın muhasebesinin yapılması gerektiğini belirten Molla Mustafa Durgun, “Bir yıl yaşamayı Allah bize nasip etti.

Bu gece bir yılın muhasebesi yapılabilir. Bu yılda Rabbimi razı eden hangi amelleri yaptım, Rabbimin yasakladığı hangi amelleri yaptım, diye tefekkür etmelidir.

Eğer kişi, kötülük yapmışsa pişman olup yaptığı kötülüklerden dolayı tövbe etmelidir. Bir daha o kötülükleri yapmayacağına dair Rabbine söz vermelidir” şeklinde konuştu.

Piyango İle Gelen Haram Para Felaket Getiriyor

‘TALİH KUŞU’ MUTLULUK GETİRMEDİ Geçen yıl Milli Piyango’da 10 milyon TL kazanan 74 yaşındaki Yusuf Akoğlu’nun yüzü bir türlü gülmedi. Önce 6 milyon TL verdiği oğulları tarafından terk edildi, sonra da 7 ay önce evlendiği eşinden ayrıldı.

HUZURUM OLACAKTI Edirne’de 11 yıl önce Milli Piyango’dan büyük ikramiyeyi kazanan Ayhan Yalçınkaya; huzurunun bozulduğunu, kötü günler geçirdiğini ve Milli Piyango bileti aldığı için pişman olduğunu söyledi. Yalçınkaya, “Eskiden daha güzel bir hayatım vardı. Dostlarımı kaybettim” diye konuştu.

KOCASINI BOŞADI Yeşim Akyol’a 2003’te 2 trilyon TL çıktı. Kavga etmeye başladığı 8 yıllık eşiyle boşandı. Salih Bahtiyar da, 1985 ve 1997’de 2 büyük ikramiye kazandı. Bahtiyar, “Mafya beni bulacak” diye bunalıma girip eve kapandı.
Salih Gümüşçay, 1989’da 5 milyar TL kazandı. Bir yıl sonra öldü. Tek başına yaşarken ölümünün ardından yüzlerce akrabası ortaya çıktı. DNA testi için mezarı açıldı.

Necmi Yıldırım, 2004’te 10 trilyon TL’nin dörtte birini kazandı, ikramiye yüzünden kavga çıkaran oğlu tarafından boğazından bıçakla kesilerek yaralandı.

SOĞUKTAN DONARAK ÖLDÜ Denizli’nin Sarayköy ilçesine bağlı Tırkaz Köyü’nde yaşayan Mehmet Sarıoğlu’nun Milli Piyango biletine 40 yıl önce büyük ikramiye çıktı. Sarıoğlu, yaşadığı baraka tipi evde donarak öldü.

PARA BENİ PERİŞAN ETTİ” Ali Atıcı, çay ocağı işletirken 2004’te sayısal lotodan 543 bin YTL kazanır. Ailesini kaybeden Atıcı’nın pişmanlık dolu sözleri ise şöyle: “Hayal edemeyeceğim kadar zengin oldum, ama hayatım da alt üst oldu. Huzurum kaçtı. Çıkan para beni perişan etti.”

İLK İŞ OLARAK EŞİNİ BOŞADI Denizli’nin Çivril ilçesinde marangoz olarak geçimini sağlayan Osman Kaplan, sayısal lotodan 340 milyar lira kazanmıştı. İki çocuk babası Kaplan’ın ilk işi, eşinden boşanmak olmuştu.

TALİH BİZE HUZUR DEĞİL, FELAKET GETİRDİ” Milli Piyango’nun 1990 yılbaşı çekilişinde 1 milyar 250 milyon lira kazanan Adanalı Cem Postacı, paranın kendisine aradığı huzuru vermediğini söyledi. 1996’da oğlunu trafik kazasında kaybeden Postacı, “Talih kuşu bize huzur değil, felaket getirdi” diyor.

KIZI EVİ TERK ETMİŞ 1984 yılında aldığı bilete 7 milyon lira isabet eden Orhan Ulusoy’un işleri ters gittiği için kızı evi terk etmiş. Ulusoy, “Hiç rahat bir yaşantım olmadı; bir arkadaşım ‘bu para sana felaket getirir’ demişti” dedi.

70 MİLYONUN ÂHI VAR” Evli ve 3 çocuk babası olan Nusrettin Çınar’a da Turhal’da Milli Piyango’dan 6 milyar lira çıktı. 1995 yılında iflas etti. Çınar, yaşadığı olayları şöyle anlatıyor: “70 milyon kişinin verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa böyle olur. Hepsinin âhı var üstünde, hayrı olmaz.”

MİLLİ PİYANGO TALİHLİSİ İNTİHAR ETTİ Milli Piyango’nun 2005 yılındaki çekilişinde, biletine 5 milyon TL’lik ikramiye isabet eden 9 çocuk babası Ahmet Bayram intihar etti.

MİLLİ PİYANGO TALİHLİSİNDEN ‘SON PİŞMANLIK’ 1998’in Milli Piyango talihlisi Semra Kozan, haram paradan hayır gelmediğini yaşayarak gördü. Kozan’ın 18 yıllık yuvası dağıldı. Aldığı yazlık yıkıldı. Lüks arabasıyla kaza yapan oğlu ölümden döndü.

PARAYI TÜKETTİ, ŞİMDİ ASGARİ ÜCRETLİ İŞÇİ İşportacı Hasan Özcan, 1993’te piyangodan büyük ikramiye kazandı. Parayı faize yatırıp evlendi. Uzun tatillere çıktı. Para hızla tükendi, son 11 milyarıyla da İmarzede oldu. Özcan şimdi asgari ücretle tornacılık yapıyor.

PARAM YOK, HUZURLUYUM Milli Piyango’dan 1982 ve 1984 yıllarında iki defa büyük ikramiye kazanan Mustafa Savgan da paranın mutluluk getirmediği ‘’talihli’’lerden. Ayakkabı boyacılığı yapan Savgan, ‘’Şu anda daha çok huzurluyum. Neden huzurluyum, en azından param yok’’ yorumunu yapıyor.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarımızı Kim, Niçin Tehdit Ediyor başlıklı makalemizde facebook, İle ve Kendi hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • RUHİ BİR HASTALIK: HASET -2


  Tedavisi                                                         En güçlü tedavi yönt[...]
 • İslamda Azim

  İslami Bakış Olarak İnanç ve Umut


  “ Allah çeşitli vesilelerle,her zaman ve her yerde yanınızda olduğunu sık sık gösterir size yeter ki O`nu gönlünüzden hiçbir zaman [...]
 • Tüm Müslümanlara Açık Mektub!


  Bir Mektup Yazısı Tüm Müslümanlara Açık Mektub! Hala bize azap etmeyen Allah’a Hamd olsun… Hala rüyalarımıza girip bizi Ta’zir et[...]
 • Müslümanın Altı Korkusu


  Hazret-i Osman -radıyallâhu anh-‘dan hikmetli sözler… Hz. Osman -radıyallâhu anh- gerçek mü’min altı çeşit korku içindedir diyer[...]
[ Ne Demişler ? ]