19
Nisan
2014
Yorum Yok
İslamMakaleler
44 views Okunma

Ümmetin Yeni Yılı(!)

ümmet

ÜMMETİN YENİ YILI(!)

Kapitalizmden daha tehlikeli ve muzır bir başka ideoloji var mıdır acaba?
İnsanı çepeçevre kuşatan, zulmü parlak ve işlemeli kâselerde gülümseyen bir çehre ile mazlumlara ikram eden lanet bir ideoloji?
Her şart ve durumda insanı sömürmeye dayalı şeytanın mücessem hali.
Bu gece insanlar kapitalizmin emri üzere yılbaşı etkinliği adı altında kendinden geçerek tüketecek ve tükenecek…
Varlığını sözde kapitalizmle mücadeleye adayan tüm devrimci sosyalist ve komünistler bu gece kapitalizmin kollarında yaşasın devrim şarkılarıyla sarhoş olacak.
Bolivya dağlarına mersiye yazan büyük bir kısım melez sosyalistin bu gece bar köşelerinde kendilerinden geçerek kapitalizme ibadet edeceğini söylersek, hani haddimizi aşmış sayılmayız değil mi?
Neyse onların zaten dünyamıza katacak bir şeyleri kalmamış. Sanal iddia ve ütopik söylemlerden başka…
Ya kapitalizmin sömürgeleştirdiği acınası Müslümanlar!
Ya değerlerine yabancılaşmış, köksüz ve tohumsuz Müslümanlar!
Sahi ülkeleriniz mi işgalden kurtuldu?
Kardeşleriniz artık özgür insanlar olarak mı yaşıyorlar?
Nedir sizin bu yeni “yıla girdik tepinmeleriniz?”
Kardeşlik duygularını kaybetmiş, hayâ ve edep limanından uzakta nefs ve heva okyanusunda boğulmak üzere olduğu halde, kendisini yok etmeye gelen kasırgalara, devasa dalgalara eğlence efekti gözüyle bakan zavallı Müslümanlar!
Hesap-kitap; sorgu mizan endişesi taşımadan kapitalist dinin kutsal! AVM’lerinde tüketim cezbesinde kendinden geçen, karşı dairedeki oturan kardeşinin karın gurultusunu duymayan/duyamayan bitkin, solgun Müslümanlar!
Siz yeni bir yıla girebilirsiniz ama bu ümmet son yüzyıldır bir türlü yeni bir yıla giremedi. Bu ümmetin acıları, insanlığın acıları yüreğinizi acıtmıyorsa,”ne yapabilirim” endişesi sarmıyorsa bedeninizi siz her gün yeni bir yıla girebilirsiniz.
Hristiyanlıkla bile hiçbir alakası olmayan kapitalist zihniyetin şekillendirdiği konfor müslümanı, noel müslümanı olarak yaşamınızı devam ettirin.
İstediğiniz kadar hoplayın
Bu hoplamalarınız, tepinmeleriniz çok çok yüreklerin hoplayacağı güne kadardır.
Dünyaya söyleyecek bir sözü ve insanlığa umut verecek eylemlere sahip olanlar için ne yılın bir başı vardır, ne de bir sonu. Onlar için ömür verilen bir sermayedir ve an be an erimektedir.
Onlar bu sermaye erimeden rabbe ve insanlığa nasıl faydalı olurum endişesi taşırlar.
Yeni bir yıl geçmişte olduğu gibi yine beyni sömürgeleşmemiş insanların eliyle inşa edilecektir.

—-Mustafa karakaş

Bir önceki yazımız olan Senin İsmail'in Kimdir? Şiir Sözleri başlıklı makalemizde al şeriati Senin İsmail'in Kimdir Şiir Sözleri, ali şerati hacc kitabı ve ali şerati kimdr? hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • Modernite’nin Getirdiği Sorunlar Üzerine Bir Analiz

  Modernite’nin Getirdiği Sorunlar Üzerine Bir Analiz


  İnsan doğası gereği beğenilmek takdir edilmek ister. Giyimde iyi bir görünüşe sahip olmak, çevredekiler üzerinde olumlu bir etki bıra[...]
 • Yasin, Yasin, Yasin…


  Hakim olan Kur’an’a and olsun!.. Göklerden bugün yeryüzüne bir daha indi Yasin… Diyarbakır semaları Yasiin Yasiin sesleriyle çı[...]
 • Doğrulukla İlgili Bir Kıssadan Hisse


  Zalim bir vali vardı. Bu vali bir gün adamlarını göndererek Hasan Basri Hazretleri’ni yakalatmak istedi. O da bir vakit ders verdiği [...]
 • Bana Zamandan Haber Ver


  Bana zamandan haber ver! Nedir zaman? Hükmedemediğimiz miras mı? Yoksa saçıp savurduğumuz sermaye mi? Ne demiş Necip Fazıl: “Nedir zama[...]
[ Ne Demişler ? ]