6
Şubat
2014
Yorum Yok
İslamMakalelerVideo
58 views Okunma

Türkiyenin Nabzı Hüdapar Bdp Gerilimi

TÜRKİYENİN NABZI HÜDAPAR BDP GERİLİMİPKK/BDP’lilerin Lice’de seçim çalışması yapan HÜDA PAR’lılara yaptığı saldırıya verilen tepkiler sürerken, söz konusu saldırı özel bir televizyon kanalında masaya yatırıldı. HÜDA PAR sözcüsü Sait Şahin, gerek Lice saldırısı gerekse de diğer konularda önemli değerlendirmelerde bulundu.

—————————————————————————————————————————————————————–

Haber Türk televizyonunda canlı yayınlanan “Türkiye’nin Nabzı” programında BDP/PKK’lilerin HÜDA PAR’a yönelik geröekleştirdiği saldırılar ele alındı.

Program sunucusu Didem Arslan Yılmaz, programın girişinde BDP/PKK’lilerin kısa bir süre önce Lice’de ve Van’da HÜDA PAR’a yönelik gerçekleştirdiği saldırıları hatırlattıktan sonra, toplumun benzer saldırılara daha önce de şahitlik ettiğine vurgu yaptı.

Peygamber Sevdalıları’nın geçen yıl Kutlu Doğum etkinliğini Newroz Meydanı’nda düzenlemek istediğini, ancak BDP’li Belediyenin zorluk çıkardığına dikkat çeken Yılmaz, bunun bölgede bir güç mücadelesinin işareti olduğunu, bunun da bir çatışmaya dönüşüp dönüşmeyeceğini program konuklarına soracağını sözlerine ekledi.

İyileşme Var, Ama Sorunlar Tam Giderilmedi

İlk soruyu program konuklarından yazar İlhami Işık’a soran program moderatörü Yılmaz, aynı soruyu Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin’e de yönelterek, “Saldırıların arkasında yatan nedenleri” cevaplamasını istedi. Işık’ın bazı görüşlerine katıldığını belirterek sözlerine başlayan Şahin, ülke genelinde bazı iyileşmelerin olduğunu, ancak sorunların tam olarak giderilmediğini, buna kanıt olarak da Lice’de yaşanan hazımsızlığı örnek gösterdi.

Çatışmaya Zemin Hazırlamak İsteniyor

Lice’de yaşanan olayın bir tarafın çatışmaya zemin hazırlamak istediğinin göstergesi olduğunu belirten Şahin, izleyenlerle çarpıcı bir istatistiki bilgi paylaşarak, 10 yıl içerisinde PKK/BDP’nin İslami çalışmalar yapan kuruluşlara yönelik bugüne kadar yüzlerce saldırı gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

Bölgede Yavru Devlet Faşizmiyle Karşı Karşıyayız

BDP’nin saldırılara beklenilen tepkiyi verdiğini aktaran Şahin, bazı saldırıların PKK’ye bağlı YDG-H çeteleri tarafından üstlendiğini söyledi. Devletin cumhuriyet tarihi boyunca sorunlar ürettiğini hatırlatarak konuşmasına devam eden Şahin, “Devlet olaylara faşist bir anlayışla yaklamış, kendi düşüncesinde olmayanlara tahammül edememiş. Ülke genelinde devlet faşizmini yaşanırken, bölge genelinde kendisini bölgenin sahibi olarak görenlerin yavru devlet faşizmiyle karşı karşıyayız” dedi.

Çatışma İhtimalini Sıfıra Düşürmek İstiyoruz

Sunucunun geçmişte yaşanan /PKK çatışmasına benzer bir çatışmanın ihtimal dahilinde olup olmadığı yönündeki sorusuna bunun sıfır ihtimal olmadığını ifade ederek yanıtlayan Şahin, “Bu ihtimali sıfıra indirmek lazım. Biz çatışma ihtimalini sıfıra indirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Saldırılara karşı sabırla yaklaşıyoruz.” diye konuştu.

Güç Mücadelesi Meşru Olmalı

Siyaset sahnesine çıkan tarafların güçlü olmak için mücadele verebileceğini sözleyen Şahin, bunun meşru araçlar aracılığıyla yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Siyaset bunun meşru aracıdır. Bu işe silah, molotof, taş, sopalar ve satırlar bulaşırsa, iç dünyanızda başkasına yer olmadığından bunu saldırıya dönüştürülürse bu kabul edilemez.” değerlendirmesinde bulundu.

Kendi iç dünyasında bir PKK’linin PKK’li olarak yerinin olduğunu söyleyen Şahin, her insanın fikriyle var olma fikrine sahip olduğunu belirterek, “Ben birinin fikriyle mücadele ederken, bunu fiili saldırıya dönüştürme hakkına sahip değilim. Bunu yaparsam haksızlık, zulüm ve hukuksuzluk yapmış olurum.” dedi.

Demirtaş’ın Açıklaması Akla Ziyan

Lice saldırısı sonrası BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın sarf ettiği sözleri hezeyan olarak değerlendiren Şahin, “Lice’de HÜDA PAR ne geziyor. Lice’de bir üyesi olmayan HÜDA PAR’ın oraya gitmesi bir provokasyondur’ yönünde açıklamaları oldu. Bu sözleriyle oradaki BDP’lilerin onlara saldırmaya hakkı var demeye getiriyor. Yerel yönetim yasasının değişmesiyle birlikte Büyükşehir’in belediye sınırları il sınırları olarak tayin edildi.  Dolayısıyla Büyükşehir’e aday olanların bütün köy ve ilçelerde bağlı bulunduğu partinin üyesi olmasa da gidip oralarda seçim çalışması yapmaya hakkı vardır.” diyerek Demirtaş’ın zihin kodlarını ortaya koydu.

Şahin’in bu sözleri üzerine sunucu Yılmaz, Demirtaş’ın yaptığı akla ziyan açıklamayı okudu: Yılmaz, Demirtaş’ın, “HÜDA PAR denen parti, neredeyse bir tek üyesinin bile olmadığı bir ilçeye gidip esnafa bildiri dağıtıyor. Esnafın kendisi tepki gösteriyor. Esnaf, burada ‘Bu bildiriyi dağıtmayın’ diyor. Esnaf ne partimizin yöneticisidir ne partimizin üyesidir. Yani halkın doğal tepkisi gelişiyor. Ensaf, ‘Bu bildiriyi bana vermeyin’ diyor. ‘Ben BDP’liyim. BDP’ye oy vereceğim, bana bu bildiriyi vermeyin’ deyip iade ediyor. Gittiği her yerde HÜDA PAR bu tepki ile karşılaşıyor. Şimdi bildiri iade edilince, insanlar kabul etmeyince, esnafa hakaret ediyorlar. Oradaki insanlara tehditler yağdırıyorlar. Oradan başlayan bir gerilim ortaya çıkıyor. Ondan sonra bagajlarından çıkardıkları sopalarla, kasaturalarla, silahlarla saldırıyorlar.” okuduktan sonra, “siz böyle mi seçim çalışması yapıyorsunuz” sorusunu Şahin’e yöneltti.

Esnafın Tepki Gösterdiği Yalan

Elindeki flaş beleği gösterek bunun böyle olmadığını, elllerindeki görüntülerin de bunun deliliği olduğunu söyleyen Şahin, “Önce bu sözlere gülmek lazım, sonrasında somut verilerle konuşmak lazım. Geçmişte bize yapılan haksızlıktan yola çıkarak, şimdi gittiğimiz her yere kamerayla gidiyoruz. Lice’de esnaf ziyareti yapılırken kamera çekimi yapıldı. Esnafın tepki gösterdiği yalan. Aksine esnaf HÜDA PAR heyetini sıcak karşılamış. Yani Lice’de esnaflar dolaşılırken bir tek esnaf tepki göstermemiş” ifadeleriyle Demirtaş’ı yalanladı.

Bir önceki yazımız olan Bir Bütün Olarak İslami Hizmete Adanmak başlıklı makalemizde başyazı, din ve inzar hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • Berrat Gecesinin Fazileti


  Bu geceye; bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle “mübarek”; kulların günahlarının affolunması ve temize çıkarılmal[...]
 • Bir Müslüman Çocuğuna Nasıl İsim Koymalı?


    “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.” (Eb[...]
 • Okuma Adabı(Ali Şeriati)


  Ali Şeriati Aşina Yüzlerle isimli kitabında yayınlanan mektubun birinde oğlu İhsan’a şunu öneriyor; “Oğlum ! Eğer hiçbir[...]
 • Tüm Müslümanlara Açık Mektub!


  Bir Mektup Yazısı Tüm Müslümanlara Açık Mektub! Hala bize azap etmeyen Allah’a Hamd olsun… Hala rüyalarımıza girip bizi Ta’zir et[...]
[ Ne Demişler ? ]