10
Mart
2017
Yorum Yok
AyetlerGenelHadislerİslam
201 views Okunma

Tövbe

Tövbe Etmek

; kişinin işlediği bir günah veya hatadan pişmanlık duyarak bir daha yapmamaya azmetmesi ve karar vermesidir. İslami literatürde ise; Allah ve Resulünün yapılmasını yasakladığı, hoş karşılanmayan, uygun görülmeyen iş ve davranışlardır. Aynı zamanda şahısların yaptığım hatadan pişmanlık duyması ve bu günaha bir daha yeltenmemeye azim ve iradesiyle karar vermesidir. Bunun akabinde yaptığı hatalardan dolayı Allah’tan bağışlanma istemesidir.

Sevgili Peygamberimiz (sav.) bir hadis-i şeriflerinde: “Bütün Âdemoğulları günahkârdır, günahkârların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.” buyurmaktadır.(İbn Mâce)

Yüce Allah kullarını tövbeye çağırmakta ve şöyle buyurmaktadır: “Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki, felaha eresiniz.” (Nur, 24/31) Başka bir ayette ise Allah-û Teâlâ, Peygamberine şöyle buyurur: “De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah dilerse bütün günahları mağfiret eder. Çünkü O, çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır.” (Zümer, 39/53) Bu ayette Allah-û Teâlâ Peygamberine, günahkâr kullara, Allah’ın rahmetinden umut kesmemelerini söylemesini emrediyor. Çünkü çok bağışlayan, çok acıyan Allah, dilerse bütün günahları bağışlar. Bundan dolayı kullar, Allah’ın azabı gelmezden önce Allah’a yönelmeli, O’na teslim olmalı, şirki ve bütün günahları bırakmalıdırlar.  Allah-û Teâlâ her zaman kullarının tövbe ve istiğfar etmelerini ister. İstiğfar ettiğimizde günahlarımızın bağışlanmasına vesile olur. Allah-û Teâlâ çok tövbe edenleri sever. 

Kötülükleri işleyip de sonra ardından tövbe edenler ile imanlarında (sebat) edenlere gelince şüphe yok ki, Rabbin ondan (tövbeden ) sonra elbette çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. (Araf/153)

İnsanlık tarihi Hz. Âdem (as) ile başlayıp tâ günümüze kadar süre gelmiştir. Melekleri ve cinleri yaratan Allah (cc.) ardından Hz. Âdem’i yaratmış ve imtihan sahasının kapısı açılmıştır.  Allah-û Teâlâ Hz. Âdem’i yaratırken şeytanın kendini beğenmesi ve büyük görmesi onu küfre ve daha da aşağılara götürmüştür. Bu davranışlarından dolayıdır ki Allah-û Teâlâ tüm meleklere ve cinlere Hz. Âdem’e secde edin dediği zaman şeytanın kendini büyük görmesi ve daha da ileriye gitmesine sebep olmuştur. Hatasından dönmeyip Allah-û Teâlâ isyan etmiştir. Şeytan da Hz. Âdem ve Havva annemize vesvese vererek onları günaha sürüklemiştir. Fakat Hz. Âdem ve Hz. Havva annemiz yaptıkları hatayı hemen farkına varıp tövbe ve istiğfarda bulunmuşlar.   

Tövbe sebat etmek bir daha o günahı yapmamak üzere söz vermektir. Yani sebat etmek bir daha aynı hatayı yapmamak, o hataya bir daha düşmemek için gayret etmek.   Günah işleyip arkasından kalkıp abdest alarak iki rekât namaz kılan sonrada Allah-û Teâlâ’ya tövbe eden her insan mutlaka mağfiret olunur. (Tirmizi )  Burada da Resulullah (sav.) bize güzel örnektir. Bir hata yaptığımızda hemen abdest alıp arkasından hemen sonra namaz kılmalıyız ki Allah-û Teâlâ günahımızı bağışlasın.

Resulullah (sav.) buyurdular ki: şurası muhakkak ki, bazen kalbime gaflet çöker. Ancak ben Allah’a günde yüz sefer istiğfar eder (affımı dilerim). Müslim.  Hadis-i Şerifte anlaşılacağı üzere insanoğlu gaflete düşer ama sürekli istiğfarda halinde olursa Allah-û Teâlâ sürekli tövbe ederse Allah-û Teâlâ tövbesini kabul eder. İnsanoğlu beşerdir günah işlemeye meyillidir. Hata yapar ama hatayı yaptıktan sonra en güzeli tövbe ve istiğfar etmesidir. Peygamberimizin günde yüz sefer tövbe ve istiğfarda bulunması çok güzel bir davranış bizim örnek alabileceğimiz en güzel ahlaklı olan Hz. Muhammed (sav.)’dir. Peygamberimizin hanımı bir gece vakti ayakları şişinceye kadar namaz kıldığını görüyor ve akabinde şu soruyu yöneltiyor. Ey Allah’ın Resulü sen gelmiş geçmiş bütün günahların af olunduğu halde niye ibadet ediyorsun. Peygamberimiz (sav.) ise rabbime şükreden bir kul olmayayım mı? Yani peygamberimizin günahları af olunmuş minede Rabbine şükrünü, istiğfarını yapıyor bizler ise niye yapmayalım.

Allah-û Teâlâ ayet-i kerimede dediği gibi:  Onlar fena bir şey yaptıklarında veya kendilerine zulmettiklerinde Allah’ı zikrederler, günahlarının bağışlanmasını dilerler. Günahları Allah’tan başka bağışlayan kim var? (Âl-i İmran 135) Ayette de anlaşıldığı gibi fena bir şey yaptığımızda hemen istiğfar etmeliyiz. Yaptığımız hatadan hemen dönmeliyiz ve bir daha da yapmamaya gayret etmeliyiz.

Allah-û Teâlâ sürekli tövbe eden kullarını sever.  Resulullah (sav.) buyurdular ki: Kulun tövbe etmesinden dolayı Allah-û Teâlâ duyduğu memnuniyet, sizden birinin ıssız çölde kaybettiği devesini bulduğu zaman ki sevincinden çok daha fazladır. ( Buhari)  Allah-û Teâlâ gafletten veya bir hatadan sonra tövbe edenlere karşı memnuniyetini göstermektedir. 

Resulullah (sav.) buyuruyorlar ki: Allah-û Teâlâ bu ayet ile ümmetim için bana iki emân indirdi:

 1. Sen aralarında olduğun müddetçe Allah onlara ( umumi bir ) azap vermeyecektir.

 2. Onlar istiğfarda bulundukları müddetçe, Allah onlara azap vermeyecektir. ( Enfal 33)

Ben aralarından ayrıldım mı, (Allah’ın azabını önleyecek ikinci eman olan ) istiğfarı kıyamete kadar aralarında bırakıyorum. (Tirmizi)  Allah-û Teâlâ’nın bizi azabından kurutacak emanı istiğfardır. Sürekli istiğfarda halinde olursak Allah-û Teâlâ’nın azabından emin halde oluruz.

Allah-û Teâlâ bizleri daima istiğfar eden kullarından eylesin.

 

Recep KARAKAŞ | Söz ve Kalem Dergisi

Bir önceki yazımız olan Şehitlerin Genç Nesile Seslenişi başlıklı makalemizde şehitler, şehitler ile alakalı makaleler ve şehitler ile ilgili yazılar hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • 3 Aylar Nedir? Üç Aylarda Hangi İbadetler Yapılır


  Müslüman aleminin en önem verdiği 3 ayların başlamasına az kaldı. Bu mübarek ayların başlama tarihleri ise merak konusu oldu. 2015 Ram[...]
 • Ayetlerle Tebliğ Nasıl Olmalı?


    İslâm, mü’minlere dîne ve dünyaya âit bütün işlerde taassub ve ifrat göstermeyerek tahammüllü olmayı emrediyor. Hain veyah[...]
 • Tövbe Etmek

  Tövbe


  Tövbe; kişinin işlediği bir günah veya hatadan pişmanlık duyarak bir daha yapmamaya azmetmesi ve karar vermesidir. İslami literatürde is[...]
 • GIYBET HAKKINDA AYET VE HADİSLER!


  Allâh Teâlâ, müminlerin birbirlerine karşı kardeşlik ve muhabbet duygularını zedelemekte olan alay etme, gıybette bulunma, ayıp ve kus[...]
[ Ne Demişler ? ]