28
Şubat
2014
Yorum Yok
KurdîMakaleler
164 views Okunma

Söyle Dostum, Yani Nasıl Bir Irkçılık Yapıyor Bu Kürtler?

söyle dostum yani

Söyle Dostum, Yani Nasıl Bir Irkçılık Yapıyor Bu Kürtler?

Samimi bir öğrenci kardeşimizle konuşuyoruz:

– Yahu hocam, bu Kürtler de biraz ırkçılık yapıyorlar ha! Sınıfımızda beş altı kişiler, hepsinde de kesinlikle az çok bir Kürtçülük var.

– Ya, öyle mi? Mesela ne yapıyorlar?

– Birbirlerine karşı çok tutkunlar. Bir araya gelir gelmez başlıyorlar hemen Kürtçe konuşmaya…

– Yani bu şekilde ırkçılık yapmış oluyorlar öyle mi? Peki, kendileri gibi sınıfınızda herkesin Kürtçe konuşmasını mı istiyorlar?

– Yok canım, öyle şey olur mu?

– Peki, sizin kendi aranızda Türkçe konuşmanıza tahammül edemiyorlar mı? Siz Türkçe konuştuğunuzda, bölücülük yapıyorsunuz diyerek üzerinize mi yürüyorlar?

– Yok öyle değil de…

– Veya şöyle bir şey gördünüz mü, duydunuz mu veya okudunuz mu? Kürtlerin çoğunlukta olduğu bir iş yerinde, bir okulda, bir köyde oradaki Türklere Kürtçe’den başka bir dil konuşmalarını yasakladıklarını, buna uymayanları şiddetle cezalandırdıklarını?

– Hayır ama…

– Peki, her sabah kendi çocuklarıyla birlikte Türklerin çocuklarını da okullarda toplayarak zoraki “Kürdüm, doğruyum…” diye mi bağırtıyorlar?

– Yok canım, hiç olacak şey mi bu?

– Peki, sizin yaşadığınız coğrafyanın dağına taşına, tepesine yamacına, dikkat çeken her yerine “Ne mutlu Kürdüm diyene” mi yazıyorlar? Gerçi bizler böyle bir şey duymadık, görmedik, fakat olur ya hani?

– Hayır canım, hiç olacak şey mi bunlar?

– Peki, geçmişte bu ülkeyi düşmanlara karşı birlikte savunduğunuz halde, düşmanları bu ülkeden birlikte sürüp çıkardığınız halde ve sonunda birlikte kurtardırdığınız halde, şimdi sizi, yani Türkleri inkar mı ediyorlar? Türklerin hiçbir katkısı olmadı mı diyorlar? Buranın adı Edirne’den Kars’a kadar Kürdistandır mı diyorlar? Bu ülkenin, bu devletin hiçbir yerinde Türk varlığını kabul mu etmiyorlar?

– Hayır, hayır, ben öyle demek istemiyorum.

– Peki, bu ülkenin kurtuluşu esnasında canlarını ortaya koyan, cephelerde önderlik eden Türk büyüklerinin isimlerinin öne çıkmasına müsaade etmiyorlar mı, onlardan hiç söz etmiyorlar mı? “Bu ülkeyi kurtaran tek kişi falan büyüğüdür” diye zoraki dayatmada mı bulunuyor bu Kürtler?

– Elbette böyle bir şey yaptıkları yok.

– Peki, bu coğrafyanın köylerinin, kentlerinin, dağlarının, sularının ezelden beri Türkçe olan isimlerini zoraki yasaklayıp onun yerine Kürtçe isimler mi veriyor bu Kürtler? Haritadaki isimleri mi değiştirdiler, Türkçe isimleri unutturuyorlar mı size?

– Hayır.

– Peki, bir şey daha sorayım size. Cezaevinin Kürt yönetimi, Kürt müdürü ve Kürt gardiyanları, oğlunu ziyarete gelen seksen beş yaşındaki Türk kadına “Sen Kürtçe bilmiyorsun, burada Kürtçeden başka bir dil konuşamazsın, özellikle Türkçe hiç konuşamazsın!” diyerek on yıldır oğluyla görüştürülmüyormuş diye bir haber duydun mu? Bu şekilde mi bir ırkçılık yapıyor bu Kürtler?

– Şey, böyle bir olay okudum geçenlerde, fakat galiba tam zıddımı idi ne?

– Peki, Kürt askerleri tarafından köyleri yakılarak göçe zorlanan ve şu anda büyük şehirlerin varoşlarında üst üste yığılmış, istif halinde yaşayan binlerce Türk köyü ve yüz binlerce Türk var mı? Söyle dostum, yani nasıl bir ırkçılık, nasıl bir Kürtçülük yapıyor bu Kürtler?

– Tamam hocam, anladım ne demek istediğinizi. Aslında ırkçılığı yapan biz olduğumuzu söylemek istedin. Fakat ben yine de iki tarafın da ırkçılıktan vazgeçmesi gerektiğine inanıyorum. Bu kavga durdurulmalıdır.

– Tamam, kavga etmekte olan iki kişinin arasına girmeniz, kavgayı sona erdirmeniz güzel bir şey.

Fakat, “Haydi sen şu tarafa, sen de şu tarafa!” diyerek kavga edenleri bir birinden uzaklaştırarak bu işi bu şekilde hallettiğinizi sanıyorsanız, işte orada yanılıyorsunuz.

O zaman size şöyle derlerse ne diyeceksiniz?

-Arkadaş bir dakika! “Haydin ayrılın gidin” diyorsun ama, şu adamın kafası gözü yarılmış, eli yüzü kanlar içinde, dakikalardır dayak yiyip duruyor, elbisesi yırtılmış, gözlüğü kırılmış, bu arada cüzdanı kaybolmuş…

-

Bir önceki yazımız olan Şehid Gibi Yaşadılar başlıklı makalemizde esad coşan, idris şayık ve idris şayık cezaevi hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • Şeyh Sait Kimdir?(Kıyamı ve Hayatı)


  1865’te doğdu Şeyh Said. Babası, Şeyh Mahmud Fevzi’dir; dedesi, Şeyh Ali Septi Efendi. Şeyh Ali, Şeyh Halid-i Bağdadi hazretlerinin h[...]
 • Bahar Müjdesi: Newroz


  Xanî’ye göre Kürdler Newroz’u İslam şeriatı ve Hazret-i Peygamberin sünneti çerçevesinde kutlamış, haramlardan sakınmışlardır.[...]
 • Sofuluk Satıyorsun Elinde Tesbih


  Sofîtiyê difiroşi destê te dirêj tizbî Der û dorê te mellaq haşa mîna perestî Şaşik û cûb û şelwar tev rîya û îstismar Bi ren[...]
 • Kürd Olduğu Bilinmeyen Ünlüler -1-


  Türkiye Toplumu kendisine enjekte edilen üstüncü ve ötekileştirici kültürel siyaset sayesinde, hemen yanı başında yaşadığı, aynı [...]
[ Ne Demişler ? ]