22
Haziran
2016
Yorum Yok
GençlikGenelİslamMakalelerTeknoloji
90 views Okunma

Sosyal Medyada Dikkat Etmemiz Gerekenler

Sosyal Medyada Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bismillahirrahmanirrahim

“Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa, hemen Allah’a sığın. Çünkü O, işiten, bilendir.” (Fussilet: 36)
   
“Onun (şeytan) hakkında şöyle yazılmıştır: Kim onu yoldaş edinirse bilsin ki (şeytan) kendisini saptıracak ve alevli ateşin azabına sürükleyecektir.” (Hac: 4)

İletişimin gelişmesi insan hayatında da birçok değişikliğin meydana gelmesine neden oldu. İnternet ve ; köylerden şehirlere, ülkelerden dünyaya insanların hayatını yoğun şekilde kuşatmaya başladı. Birkaç yıl öncesinde aileleri sadece televizyon cezp ederken, şimdilerde internetin yaygınlaşması ve sosyal medyanın gelişmesi insanların yeni alanlara açılmasına ve yeni alışkanlıklar edinmesine yol açtı. Bütün bu gelişmeler insan hayatına yenilikler getirirken, iş bununla sınırlı kalmadı. Ahlaki yozlaşmalar, kültürel değişim, İslami hassasiyetlerin gevşemesi, ar ve iffetin sarsılması toplumda ciddi bozulmaların yaşanmasına sebebiyet verdi.

Eskiden sosyal alanda sadece erkekler vardı. Kadın ve kızlar evlerinde ya da meşgul oldukları alanlarda dışarıyla sınırlı ilişkileri olduğu için değişim ve dönüşümden fazla etkilenmiyorlardı. Dolayısıyla kendilerini rahatlıkla muhafaza edebiliyorlardı. Tabii olarak bozulmalar da sınırlı oluyordu. Ancak bugün, erkeklerin bulunduğu birçok alanda kadınlar da yoğun şekilde varlık gösterdiklerinden, değişim ve bozulmalar erkekler gibi kadınlar arasında da ciddi şekilde kendini göstermektedir.

Günah, gençlerin elinde bulunan akıllı telefonların bir tuşuna dokunmak kadar yakınlaşmıştır. Kadın olsun, erkek olsun, şahıs kendisini haramdan alıkoyan güçlü bir imana sahip değilse ve İslami terbiye almamışsa nefse hoş gelen, cezp eden, yakınların göremediği ve dolayısıyla ayıplayamadığı bir ortama girmesinin önünde engel kalmamaktadır. Sanal âlemi oyun gibi görüp, tanımadığı ve görmediği meçhul şahıslarla kurulan irtibatlar çoğunlukla bozulmalara neden olmaktadır.

Toplumdaki bozulmalara rağmen Müslüman kadınlar, iffetleriyle, edepleriyle, ahlaklarıyla ve tesettürleriyle bugüne kadar kendilerini korumayı başardılar. Ancak sosyal medyanın Müslüman ailelerde de etkisini gösterdiği, sayıları fazla olmasa da kız çocuklarının ve kadınların biraz da merak ederek girdikleri bu alandan etkilendikleri, İslami hassasiyetlerinde gevşemelerin meydana geldiği gözlerden kaçmamaktadır. Toplumda baş gösteren ahlaki yozlaşmalar ve ailelerdeki çözülmelerde sosyal medyanın büyük etkisi bulunmaktadır.

Ahlaklarıyla, ibadetleriyle, tesettürleriyle ve İslami duruşlarıyla toplumu etkilemesi gereken genç kızlardan bir kısmı sanal dünyada resim ve videolarını paylaştıkça önemsendiklerini zannediyorlar. Böylece gerçek hayatla bağları zayıflamakta ve değerlerini bir bir kaybetmektedirler.

Allah Teâlâ bizim için bazı şeyleri helal, bazı şeyleri ise haram kılmıştır. Başkaları görsün ya da görmesin, haram işlediğimiz zaman günaha gireriz. Yazıcı melekler yaptığımız bütün amelleri en ince noktasına kadar kayda geçmektedirler.

Davetçi Müslüman kadın ve kızlar, bozulmaya başlayan toplumun ıslahı gibi büyük bir sorumluluk yüklendiklerinden, kendilerini toplumun normal bir ferdi gibi göremezler. Hareket, tavır ve davranışlarında konumuna uygun bir edayla hareket etmelidirler. İnternet kullanımında ve sosyal medyadan istifade edince de bu bilinç muhafaza edilmeli ve İslam’ın koyduğu helal ve haram ölçüsüne riayet edilmelidir. Çocuk sahibi bacılarımız, çocuklarının üzerinde ciddi bir kontrol mekanizması oluşturmalı, onları kontrolsüz bir şekilde internet ortamıyla baş başa bırakmamalıdırlar. Bu alanlarda dolaşan karanlık şahsiyetlerin her an cezp edici tuzaklarına düşme tehlikesinin bulunduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

İnternet kullanan, sosyal medyadan istifade eden kızlarımız ve bacılarımız; eğlenme, zaman geçirme, gereksiz yere bir şeyler paylaşma gibi faydası bulunmayan, en başta zaman israfına yol açan ve başka günahlara yönlendiren davranışlardan uzak durmalıdırlar. Zamanımızı Kur’an–ı Kerim okuyarak, ibadet ederek, Allah Teâlâ’yı zikrederek, kitap okuyarak, insanlara İslam’ı tebliğ ederek… sorumlu olduğumuz alanlarda harcamamız gerekmektedir. Ölçüsüz bir şekilde sosyal medyada dolaşan, başkalarının paylaşımları arasında mekik dokuyan, birkaç kelimelik yazıyı ya da bir fotoğrafı veya bir videoyu başkalarıyla paylaşıp beğeni toplamaya çalışan, hedefsiz olan, kendilerini hayatın akışına kaptıran ve hiçbir idealleri olmayan insanlar gibi yapamayız. Zira İslam’ın bize yüklediği sorumluluklar bu tür zararlı ortamlardan uzak durmamızı gerekli kılmaktadır.

Her anne, çocuğuna karşı sorumludur. Kız olsun erkek olsun, çocuklarını İslami ahlak üzere yetiştirmekle mükelleftir. Gerçek hayatta ya da sanal alanda her türlü haramdan ve günahtan uzak durmalarını sağlamak için çabalamalıdır.

Sosyal ağlarda kurulan platformlar, basit hevesler ya da gençlik takıntılarından çok, planlı, programlı, ciddi kaynaklar harcanarak Müslüman toplumları sarsmak ve geleceklerini tehdit etmek gibi büyük hedefler gütmektedirler.

İşin acı tarafı bütün bu programların az ya da çok Müslüman toplumlarda etkisini göstermiş olmasıdır. Kız olsun erkek olsun gençlerde bozulmalara sebebiyet vermesidir. Ahlaki bozulmaların yoğunlaşmasını, güvensizliklerin artmasını, boşanmaların büyük artış göstermesini netice vermesidir.

Sosyal medyanın sebep olduğu en büyük zararlardan biri İslam’ın büyük günahlardan saydığı birçok şeyin sıradanlaştırılmaya çalışılması ve basit gibi gösterilmesidir. Gençleri cezb etmeye çalışan dost maskeli sosyal medya canavarları insanların zihinlerinde hesapsız ve ahiretsiz bir gelecek inşa etmeye çalışmaktadırlar. Birçok haramı ambalajlarla sunmakta, sapıklıkları özendirmektedirler.

Sanal âlemde de olsa birbirlerine mahrem olmayan kadınlarla erkekler irtibat kurmaktan kaçınmalıdır. Zira bu, harama ve günaha açılan kapıdır. Müslüman kız ve kadınlar internet vasıtasıyla arkadaşlıklar kurmaktan kaçınmalıdırlar. İnternette muhatap, kadın ismiyle öne çıksa da o maskenin ardında kimlerin olduğu belli olmadığından bu tür irtibatlardan uzak durulmalıdır.

Sosyal medyadan en çok zarar gören kesimlerden biri de çocuklardır. Anne ve babaların bunu görmeleri ve çocukları için her türlü tedbiri almaları gerekir.

Kimileri internet başına geçerek insanların şahsiyet ve haysiyetlerini zedeleyecek şekilde mesajlar atmaktadırlar. Böylece, farkında olmadan kul hakkını çiğnemektedirler. Oysa Müslüman, hayatın bütün alanlarında İslami sorumluluğunun bilincinde hareket etmeli ve İslami kişiliğini korumalıdır. Son nefese kadar söylediği her sözün ve yaptığı her amelin meleklerce kayıt altına alındığından gafil olmamalıdır. Müslümanlar, düşmanlarıyla bile muhatap olduklarında söz, ifade ve davranışlarıyla İslami şahsiyetlerini ortaya koymalı ve ağırlıklarını muhafaza etmelidirler.

Bütün bu tehlikelerinin yanında sosyal medyanın istifade edilebilecek iyi yönleri de vardır elbette. Ancak telefona sarılıp muhataplara şirin cümleler dizerek ya da fotoğraflar paylaşmak şeklinde istifade edilemez. İslami tebliği hedef edinmiş, Kur’an ve sünnete hassasiyetle bağlılığını sürdüren, söyledikleri sözlerin nereye varacağının bilincinde olan insanlar, tebliğ amacıyla sosyal medyadan istifade edebilirler.

Rabbim bizleri her türlü şerden muhafaza etsin.

Allah’a emanet olun.

Başyazı / – Mayıs 2016 (54. Sayı)

Bir önceki yazımız olan Bizim Benzeri Olmayan Eşsiz Bir Sevdamız Var başlıklı makalemizde dünyada en çok sevilen kişi, dünyada en çok sevilen kişi kimdir? ve dünyada en çok sevilen kişiler hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • Cennete Götüren 12 Şey


  Allah Teala “Girin kullarım arasına ve girin cennetime” diye sesleniyor. Güzel borç, en güzel şekilde “Cennet bedeli” halinde öden[...]
 • Huzurlu aile

  Huzurlu Aile Olmanın Önemi


  Eve varmıştı. Üzerinde tatlı bir yorgunluğun belirtileri ile birlikte farklı hisler de taşıyordu. Gerçekten de güzel bir günü geride[...]
 • Çağımızın Hastalığı Mutsuzluğun Sebebi Nedir?


  Şükretmeden yaşıyoruz. Ya da gerçek şükürle tanışmadığımız için; nimetler artmıyor. “Nimetler şükürle artar” Evet ama, nim[...]
 • Hucurat


  Seni bekliyorum bir cemre gibi Toprağa geldiğin gibi gel Havaya düştüğün gibi düş Su hasret gel ey HUCURAT Seni bekliyorum her anımda A[...]
[ Ne Demişler ? ]