23
Kasım
2015
Yorum Yok
AileGençlikGenelİslamMakaleler
480 views Okunma

Sevgi ve Saygı

sevgi ve saygı

; insan olmanın, insanca yaşamanın iki temel kuralıdır. Bu temeller, toplum içindeki yaşamı düzenleyen ve kardeşçe yaşamaya vesile olan ahlaki esaslardır.

Sevginin sözlük anlamı; bir kişiye veya bir şeye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygudur.
Saygının sözlük anlamı; hürmet göstermektir. Büyüklük ve değer duyulmasını sağlayan histir.

Sevgi ve saygı; insan olmanın, insanca yaşamanın iki temel kuralıdır. Bu temeller, toplum içindeki yaşamı düzenleyen ve kardeşçe yaşamaya vesile olan ahlaki esaslardır.
“Sevilmesi ve saygı duyulması gereken bir insanın mükemmel ve kusursuz olması gerekir.” düşüncesi tamamen yanlış bir düşüncedir. Çünkü insan olmak hata yapmakla eş değerdir. Her insan hata yapmaya meyilli olduğu gibi her insanda sevilecek veya saygı duyulacak bir özellik vardır. Hz. Peygamber (s.a.v) ashabıyla beraber yürürken yol kenarında bir köpek ölüsüne denk gelirler. Sahabelerden bazıları bu manzara karşısında “Bu leş ne kadar da pis kokuyor” demekten kendilerini alamazlar. Bu durum karşısında Allah Rasulünün tepkisi ise hayli farklı olmuştur: “Köpeğin ne güzel dişleri var!” Aslında Hz. Peygamber (s.a.v) ‘kötünün içinde de bir güzellik vardır’ vurgusu yapar.
Hz. Peygamber (s.a.v)’in “Kişi sevdiğiyle beraberdir, sevdiğin birine, sevdiğini söyle, kendin için istediğini din kardeşin için de istemedikçe hakiki Müslüman olamazsın, bir Müslüman’a sövmek fısk, onunla savaşmak küfürdür.” hadis-i şerifleri, aslında sevgi ve saygının İslam’ın temel esaslarından olduklarını da vurgulaması anlamına gelir.
Allah’u Teala mü’minler arasındaki sevgi, saygı ve kardeşliği Hucurat suresi,10. Ayette şöyle açıklıyor. “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup düzeltin ve Allah’tan korkup sakının. Umulur ki esirgenirsiniz.” Tefhimul Kuran’da İmam Mevdudi bu konuyu şöyle açıklar. “Bu Ayet yeryüzündeki tüm Müslümanları evrensel bir ailenin bireyleri olarak ilan etmektedir.

Sevgi ve saygının kendilerinde öne çıkmadığı bir toplumun istikrarlı olması ve istikbalde var olmasını garantileyecek başka hiçbir kavram yoktur. Maddi güç geldiği gibi bir gün yok olmaya da mahkûmdur. Ama manevi ve bir toplumun asıl gücü olan sevgi ve saygı, içinde bulunduğu toplumu daima aziz etmiştir. Tarih sayfalarına göz gezdirdiğimizde bunu açıkça görürüz. Buna örnek olarak Asrısaadet devrini gösterebiliriz. İçinde cehaletin hüküm sürdüğü, güçlünün zayıfı ezdiği, sevgi ve saygının yok olduğu bir toplum İslam ile tanışınca bambaşka birer kişilik kazandılar. Çünkü İslam sevgi ve saygıyı emreden bir dindir. Güçlünün gücünü kontrol altına aldığı gibi, savunmasız bir insanın da haklarının göz ardı edilmesine asla izin vermez. Küçüğün büyüğe saygı göstermesini emrettiği gibi, büyüğünde küçüğe sevgi göstermesini emreder.

Elbette ki sevgi ve saygı, yalnızca Allah’a imanı tatmış bir kalpte olur. Allah’a kulluğu kabul etmeyen bir kalpte, ne büyüğe saygı nede küçüğe sevgi duygusu olur.
Hakiki sevgi Allah sevgisidir. Allah’ı sevmeyen onun yarattıklarını sevemez. Kısacası İslam, bir toplumu yönetme dinidir. İçinde bulundurduğu hükümlerle kendisine mensup olanların, huzurlu ve kardeşçe yaşamasını sağlar. İslam’ın girmediği bir kalp, bir toplum ve bir devletten; sevgi, saygı ve bu iki duygudan meydana gelen hakların gözetilmesi asla beklenemez.
Huzur yalnızca İslam’dadır.(Doğrugenç)

Bir önceki yazımız olan Gıybet Yapmanın Zararları başlıklı makalemizde gıybet, gıybet harammıdır? ve gıybet nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • Sevilen ve Sevilmeyen Durumlarda Okunacak Dua


  Hoşlanılan veya hoşlanılmayan durumların zuhurunda okunacak duâları Mahmud Sami Ramazanoğlu (k.s.) “Dualar ve Zikirler” kitabında [...]
 • Evlilikte Sihirli Sözcük “Empati”


  Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşünce[...]
 • Darlıkta Genişlikte İmtihandır


  Bismillahirrahmanirrahim. Hamd; kâinatı Esma-i Hüsna’sına bir ayna, müsebbihlere bir zikirhâne, itaat eden kullarına bir mabed, askerler[...]
 • İslamda Miras Dengesi Nasıldır?


  İslam dini, miras konusunda çok detaylı ve adil bir denge gözetmiştir. Erkeğe yüklenen sorumluluklar, kadının evlilik sırasında alaca[...]
[ Ne Demişler ? ]