10
Temmuz
2014
Yorum Yok
BilgiFıkıhİslam
65 views Okunma

Yolculukta Namaz Nasıl Olur ?

Yolculukta Namaz Nasıl Olur

Yolculuk yapan bir kimseye seferi denir. Seferilik yani yolculuk yani misafirlik 3 gün ile 15 gün arasında sürmektedir. Yani seferilik en az üç en fazla da 15 gün sürer. Bu süre zarfında namaz nasıl kılınır? Yolculuk sürecinde namaz nasıl kılınır? Tüm bunlar hepimizin aklını kurcalayan sorulardır.

Hanefi mezhebine gören seferi olan kimse 4 rekatlık tüm farz namazlarını 2 rekata indirmek zorundadır. Yalnız üç rekat olan akşam namazını aynı şekilde kılar, yani kısaltmaz. Ayrıca sünnetleri de kısaltmadan aynen kılar ya da kılmaz (seferilik durumunda kişi sünnetleri terk edebilir).

Şafilere göre ise seferilik halinde namazları 2 ya da 4 rekat kılmak caizdir. Fakat iki rekat kılmak evladır. Ama kişi dört rekat kılarsa da günah işlemiş olmaz, namazı kabul olur. Fakat Hanefilerde kulun seferilik halinde namazını dört rekat kılması doğru değildir.

Tüm bu kolaylıklar sefer halinde olan kişinin namazlarını aksatmaması için getirilmiş kolaylıklardır. Bu durumda kişi sefer esnasında yol güvenliği varsa namazını kılmak zorundadır, kazaya bırakmak gibi bir şansı yoktur.

Bir önceki yazımız olan Oruçluyken İğne Vurulmak, Aşı Olmak Orucu Bozar mı? başlıklı makalemizde Aşı Olmak Orucu Bozar mı?, iğne orucu bozer mı? ve iğne vurmak orucu bozar mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]