23
Nisan
2014
Yorum Yok
FıkıhİslamMakaleler
111 views Okunma

Çağımızın Hastalığı(Namazsızlık)

çağımızın hastalığı

“Çağımızın hastalığı-Namazsızlık”

Diye bir cümleyi Müslümana sormak ne kadar ayıp değil mi? Sonucunda Müslüman dediğin İslam’ın 5 şartına iman etmiş kişidir. Doğal olarak iman eden yani inanan herkes sadece iman etmekle kalmamalı inandıklarını eyleme geçirmelidir. Sevgi ve inandığımız değerler hakkında mücadele etmek eylem gerektirir (!)

Çevremizde ‘namaz kılamayan insan çok’, âmâ ‘namaz kılmayan’ insan pek az. Kimi şu sınavı kazanayım başlarım der, kimi üniversiteyi bitireyim der, kimi askerliği, kimi evlenmeyi. Kimi eşi, çoluğu, çocuğu bahane eder yaşlanınca kılarız ne olacak canım Allah affeder derler en sonunda. Sanki 1 dakika sonrasına garantisi varmış gibi.
Ha birde günümüzün en popüler kelimesi ‘’ (!)

Sormak istiyorum senin kalbin gelmiş geçmiş tüm günahları bağışlanan, kalbinde zerre kadar kötülük kin bulunmayan, ayakları şişene kadar namaz kılan, Allah’ın sevgilisi fahri kâinat efendimiz Hazreti Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) den daha mı temiz?
Senai demirci ne güzel demiş ; ”Kur’an-ı baştan aşağı okudum ama namazsız cenneti bulamadım…”diye…

Peygamber efendimiz bile kızı hazreti Fatıma’ya ”Ey Fatıma! Yemin ederim ki, peygamber kızı olsan da, namazların olmadıkça cennete giremezsin”. Dememiş miydi? Peki, biz neyimize güveniyoruz? Ya da neye güveniyoruz? En başta da dediğim gibi namaz kılmaktan ayağı şişen Hazreti Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) ‘in TV dizilerini, futbol maçlarını, bayanlar arasında yapılan günlerini, konserlerini kaçırmayan ümmetiyiz (!)

Hâlbuki fahri kâinat efendimizin ağlayarak ‘ümmetim, ümmetim’ dediği yerdir secde. Sevgiliyle günde 5 vakit buluşmanın adıdır secde. Yaraların sarıldığı, dünyanın boş işlerinden uzaklaşıp nefes aldığımız tek yerdir secde..’ ya rabbi (!) Elhamdülillah, yine sana geldim, randevuma geç kalmadım ‘ diyebilmenin adıdır secde. Kapısını on bin defa da çalsak bizi boş çevirmeyenle buluştuğumuz yerdir secde (!)
Şimdi soralım kendimize neden namaz kılmıyoruz. Pardon ya da şöyle demeliydim neden namaz kılamıyoruz? Bu kadar nimeti veren Allah’a günde 1 saatimizi ayırsak ne olur? Sınavına mı çalışamazsın? İşe ya da okula geç mi kalırsın? Arkadaşınla mı buluşman gerek? Annen, baban izin vermez mi? İş yerin mi müsait değil? Sana yobaz mı derler?
Bu bahanelere Üstad Bediüzzaman hazretlerinin sadece bir sözüyle cevap vermek istiyorum : ”Dünyevi dostlar ve rütbeler sadece kabir kapısına kadardır (!)

Unutma kardeşim (!) Ruh yaratıcısını anmaya muhtaçtır (!) Ne diyor Allah’ü Teâlâ ‘“kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur(Rad Suresi 28. Ayet)
Nasıl ki vücudun gıdası yemek içmek ise, ruhun gıdası da namazdır (!) Bir insan maddi olarak yemeden, içmeden duramazsa, insanda manevi bir yemek hükmünde olan namazı kılmazsa manevi olarak rahat edemez. Ruhu hep ‘ açım, açım beni doyur der (!) ‘ ya sen o ruhu doyurur, iki cihanda da saadete erersin yada o ruhu doyurmayarak öldürürsün (!)

Ebû Hureyre (Radıyallahu anh)’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyururken işittiğini söyledi :
– “Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa da, o kimse her gün bu nehirde beş defa yıkansa, kirinden bir şey kalır mı ?”
Sahabeler:
– O kimsenin kirinden hiçbir şey kalmaz, dediler. Resûl-i ekrem:
– “Beş vakit namaz işte bunun gibidir. Allah beş vakit namazla günahları silip yok eder” buyurdular..
Ne diyor sevgili (sallallahu aleyhi ve sellem) “şüphesiz ki benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağırılacaktır. Yüzünün nurunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın.” sende Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ‘in seni Nur’undan tanımasını istemez misin?
Son olarak kardeşlerim, peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ‘in bu hadisi beni hem çok ağlatmıştır hem de çok sevindirmiştir;
Peygamber efendimiz : ”altın tasla Kevser suyunun başında bekleyeceğim. Oraya gelenlere ikram edeceğim.” der. Ahir zaman gençlerini görünce elinde ki tası bırakır.
Bunu görenler ;
-Ya Rasulallah onlara vermeyecek misin? Diye sorunca,
Resulullah onlara şu cevabı verir : ”ahir zamanda alnını secdeye koyan gençlerle arama altın tası koymam, onlara elimle içireceğim.” .. İşte bu hadis benim için yeryüzünde ki her şeyden daha değerlidir.
Hadi güzel kardeşim ‘ kıyamet gelmeden sen de rabbine kıyam et’. Kalk al abdestini, ser seccadeni, bütün dünyaya dön sırtını, kaldır ellerini ‘Allah’ü Ekber’ de…
Ve son olarak şu soruyu her gün her an kendinize sorun ‘ acaba sırf dünya için mi yaratıldın ki bütün vaktini ona sarf ediyorsun ?’..
Selam ve dua ile..

| HATİCE ŞAHİN |

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Neden Yalan Söyler? başlıklı makalemizde ayrılık, çocuk ve yalan ve Çocuklar Neden Yalan Söyler? hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]