6
Nisan
2014
Yorum Yok
Fıkıhİslam
784 views Okunma

Namaz Bittikten Sonra Seccadenin Ucu Neden Katlanır?

 

namaz bittikten sonra seccadenin ucu neden katlanır

Soru:  kılındıktan sonra seccadenin köşelerini kıvırıp öyle kalkıyorlar. Bunun anlamı nedir?

Cevap:

Asr-ı Saadet’te seccade olarak kullanılan özel bir şey yoktu. İlerleyen zaman içinde ibadet yapılan yerlerin temizliğinin sağlanması için, Müslümanlar tedbirler almışlardır… Camilerdeki halılar, evlerdeki ve işyerlerindeki seccadeler bunun bir örneğidir.

Seccadeyle namaz kılan bazı kimseler, temizlik hassasiyetleri sebebiyle seccadeyi kapatırlar. Sonradan orada namaz kılacak kimsenin, ayaklarının bastığı, bilhassa ellerinin ve alnının temas ettiği yerler temiz olsun diye…

Bazıları “Eğer kapatmazsan şeytan namaz kılar” derler. Bunun bir aslı-astarı yoktur. Şeytanın namaz kılması diye bir durum söz konusu değildir.

Ancak seccade namaz kılındığı için temiz olmalıdır. Bu sebepten dolayı üzerine basılmasın, kirlenmesin, normal sergilerden ayrı olduğu anlaşılsın diye katlamak-toplamak âdet olmuştur. Bu da zamanla bunun dinî bir gereklilikmiş gibi anlaşılmasına sebep olmuş olabilir.

Eğer seccadenin secde edilen kısmını kapatmak bir gereklilik olsaydı, camilerimizde de aynı şeyi yapmamız icap ederdi. Bu ise mümkün değildir.

Sonuç olarak;
Namaz sonrası seccadeyi kapatmak dini bir vecibe değil, temizlik düşüncesiyle yapılan örfî bir uygulamadır. Temiz tutma düşüncesiyle yapıldığı sürece bir engel yoktur. Dini bir mesele hâline getirilmesi ise sakıncalıdır.
—Mektebi Suffa

—Mektebi Suffa

Bir önceki yazımız olan Domuz Eti Neden Haramdır? başlıklı makalemizde domuz, domuz eti ve domuz eti neden haram hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]