31
Mart
2015
Yorum Yok
GençlikİslamKonuk Yazarlar
Okunma

Gençler Unuttuk mu?

Müslüman Genç

Ne kadar kıymetlı olduğumuzu Allah ve Resulü katındaki değerimizi, İslam dinindeki varlığımızı ve hakkımızda inen ayetleri unuttukmu.?

Unutmuş olmalıyız ki umutsuz yaşıyor, hedefsiz dolaşıp geziyor ve İsyanlar içerisindeyiz. Günümüzde etrafıma baktığımda gençlerimiz yaşlılarımıza oranla hayata karşı daha soğuklar ve daha yorgun düşmüşler, bunun en büyük sebebi şüphesiz Allah’la olan bağlantılarımızın sağlam olmaması, büyük bir manevi boşluk yaşıyor olmamızdır.

İbni Abbas’tan (r.a) naklen Muaz b.cebelden rivayet edilen hadise göre lain iblis peygamberimiz (s.a.v)’in yanına uğradığında ve kendisine halk arasında en çok sevmediğin kimdir? Diye sorduğunda
Şeytan: Sensin ya Muhammed(S.A.V)
Peygamber (s.a.v) peki benden sonra en çok kimlere buğz eder ve onu sevmezsin.?
Şeytan: muttaki (Allah ‘tan korkan ) bir gençki varlığını Allah yoluna vermiştir.
Peygamber efendimizden hemen sonra niye Allah’tan korkan bir genç şeytan için ikinci bir tehlike oluyor.? Niçin Aşere-i mübaşereden bir sahabi, dört halifeden biri, ensar veya muhacirden biri değilde sen? Bunu hiç düşündünmü???

Şeytan bile senin bu önemini anlamışken sen hiç anlamaya çalıştınmı.?
Çünkü varlığını Allah yoluna vermiş ve muttaki olan bir genç,ömrünün en diri, en enerjik, en hareketli, ve renkli dönemindeyken, Kuran’ın yolunu şaşmadan ,etraftan gelen tuzaklara, şeytan ve nefsin verdiği vesveselere aldırmadan ilerleyebilendir

Ve bu genç bu dönemde akıldan ziyade kör olan his ve heveslerini dinleyipte ardından gelecek olan akıbetini düşünen ve buna göre adım atandır.

Gençlik tarlana iyi bakıp, güzel büyütürsen elde edeceğin verim seni hem yaşlılık,hemde ahiret pişmanlığından kurtaracaktır.

Sakın! etrafa bakıp islam düşmanlarının senin için açtığı sanal ortamlara faydalanman için çıkartılan modaya, ismin kullanılarak yayınlanan dizilere aldırış etme.ve sana değer verdiklerini düşünme.

Asıl değerini Hz.Muhammedin Bizanslılara karşı gönderdiği ordunun başına komutan olarak tayin edilen “18” yaşındaki Üsame’de ara.
Kıymetini ve umutla sabırla hareket ettiğin zaman istediğini elde edebileceğini henüz “20” yaşındayken İstanbulu fetheden ve peygamberin övgüsüne mazhar olmuş Fatih Sultan Mehmet’de ara ve o zaman fazlasıyla bulursun.

Günümüzde gençler için büyük bir tuzak ve tehlike olan sanal ortam ve internet ağlarına takılmadan Kuranla yeşerdiğin vakit mahşerde Allah ‘ın gölgesinin altında gölgelenen gruplardan biri olacaksın inşallah.
Eğer gençlik dönemin, verimli kullanmaz, Allah yolunda geçirmez, bir gramlık hazır lezzeti binlerce tonluk lezzete değiştirirsen, gençliğini kayıp ettikten sonra, büyük pişmanlıklar içerisinde ağlayan şu şair gibi feryat edersin;

“Keşke gençliğim bir gün dönseydi,ıhtiyarlığın benim başıma neler getirdiğini şekvâ (şikayet )ederek haber verecektim.”

Müstakbelde (gelecekte) şikayet etmemek temennisiyle.

| Muhacerat.Com Konuk Yazar |

Bir önceki yazımız olan Bir Kutlu Doğum Sabahı başlıklı makalemizde kutlu doğum, kutlu doğum haftası ve kutlu doğum şehidi hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • Gençler Unuttuk mu?


  Ne kadar kıymetlı olduğumuzu Allah ve Resulü katındaki değerimizi, İslam dinindeki varlığımızı ve hakkımızda inen ayetleri unuttukm[...]
 • Geceyi İhya Etmeyen Gündüzü İnşa Edemez!


  Yaşadığımız yüzyılda İslam âleminin içerisinde bulunduğu durum her Müslüman’ı derinden üzmektedir. İslam âleminin mevcut durum[...]
 • Söyle Ey Can

  Söyle Ey Can


  Ey Can Bir ibret mektebi şu cümle âlem, Gir ve Oku bu mektebi ey evladı Âdem. Nakış nakış işlemiş her zerreyi yüce kalem, Canlı-cans[...]
 • RUHİ BİR HASTALIK: HASET -2


  Tedavisi                                                         En güçlü tedavi yönt[...]
[ Ne Demişler ? ]