11
Ocak
2016
Yorum Yok
GençlikGenelİhsanİslam
96 views Okunma

Kuyu Değil Çeşme Olmalısın

kuyu değil çeşme

Azizim,

Bir önceki müzakeremizde seninle “dava”yı konuştuk. Dava’nın kendisine mensup olanları aziz edeceğini ama kendisine savaş açanları da zelil edeceğini söylemiştik. İnşallah şimdi de bir dava erinde olması gereken bazı özellikleri konuşacağız.

Azizim,

Sen, bir dava eri olman hasebiyle “ben” değil; “biz”sin. Kendi şahsından ziyade mensubu olduğun davayı temsil ediyorsun. Bu nedenledir ki, kendi hareketlerine çok dikkat etmelisin. Sana gelen bir zarar, senden ziyade davaya zarar verebilir. Sana gelen övgüler de senin şahsında davaya gelmiş olur, nitekim seni güzelleştiren senin davandır.

Sen,  kendine oldukça dikkat etmeli ve iyi gelişmelisin. Hal ve hareketlerini mümkün mertebe İslama uydurmalısın. Unutma ki, senin yaşam ekolün İslam’dır. İnsanlarla olan ilişkilerinin seviyesi yine İslamın sana öğrettiği esaslar çerçevesinde olmalıdır.

İnsanlar, seni parmakla göstermeli; çöl toprağında olan bir yeşil bitki gibi olmalısın.

İnsanlar, seni  en başta imanınla tanımalıdırlar. İmanın lezzetini alan ve bunu tüm benliğiyle yaşayan birisi olmalı ve bunu fark ettirmelisin. İmanın sana verdiği huzur ve teslimiyet yüzünden okunmalıdır.

Yine, insanlar seni dürüstlüğünle tanımalıdırlar. 18 yaşından küçüklere borç vermekten korkan esnaflar bile seni tanıdıktan sonra sana güvenebilmelidirler. İnsanlar, senin dürüstlüğünü kendi çocuk ve ailelerine karşı örnek getirmelidirler. Sen, bulunduğun ortamda bir nadir şahsiyetlerden biri olmalısın.

İnsanlar, senin akıllılığını, kendi kitabın başta olmak üzere kitap okumaya ve kendini geliştirmeye yönük olan aşkını, imanının sana verdiği güzelliği, derslerinde olan başarını, ailenle ve akrabalarınla olan ilişkilerini, halkla olan sosyal bağını, çevre konusundaki hassasiyetini, hayvanlara olan merhametini, yetim ve güçsüzlere olan şefkatini, kendi mahallende tanıdığın çocuklara karşı verdiğin emekleri, camiye olan bağlılığını, giyim ve kuşamdaki sadeliğini, yaşlılara olan hürmetini, haya ve edebini, güleryüzlülüğüne  gıpta etmelidirler. Baba ve anneler senin bu özelliğini kendi evlatlarına tavsiye edebilmelidirler.

Unutma ki, sen bir kuyu gibi değil; çeşme gibi olmalısın. Kuyu, kendi yerinde saymayı temsil eder ama çeşme faallığı ve hareketliliği temsil eder. Kesinlikle kendi yerinde saymamalı ve hareket adamı olmalısın çünkü dava ile yerinde saymak kelimeleri, birbirine zıt olan kelimelerdir ve yan yanda bulunmazlar.

Sen, insanlar arasında fayda görülen birisi olmalısın. İnsanlar sıkıntılı ve dertli anlarında senin yanında huzur bulmalı; insanların dert ortağı olmalısın. Başta sana saydığım özellikler arasında dikkat ettiysen halka olan sosyal bağdan da bahsettim sana. Çeşme gibi olmak demek, temiz ve berrak suyla çevredeki ve su üzerindeki  kiri de alıp götürmek demektir aynı zamanda. Çeşmelerde hep bir hareketlilik yaşandığı için, kir ve çöp bulunmaz. Sen de çeşme misali, etrafındaki dertli insanların dertlerini ve tasalarını, berrak suyunla alıp uzak diyarlara götürmelisin.

Dava erlerinden olan Şehid İbrahim Kızmaz hakkında şöyle bir olay anlatılır. Kendisi, halkın tüm sorunlarını dinleyen ve halka dert ortağı olan bir insandı. Hatta şehadetinde, kendisini şehid eden zihniyete mensup olan ve İbrahim Hoca’nın derdiyle ilgilendiği bir amca, ‘İnsan, nasıl olur da böyle bir insanı öldürebilir? Bu adam bizim dert ortağımızdı, sıkıntımızı, bir iki kelimeyle huzura çevirebiliyordu’ diye üzüntüsünü belirtir. Bu olay, önümüzde çok önemli bir numune teşkil etmektedir.

Azizim,

Sen de bir dava eri olarak halkın sorunlarıyla ilgilenmeli ve sıkıntı içerisinde debelenenlere bir huzur kapısı olabilmelisin. Özellikle ilgilendiğin arkadaşlarına karşı çok merhametli olmalı ve sorunlarına karşı çözümler bulmada gayretkeş olmalısın. İnsanlar, senin çeşmenden kana kana huzur suyunu içebilmelidir. Halkın içersisinde seni tanıyanlar ve senin çeşmenden içenler; dert sahiplerine de seni tavsiye edeceklerdir ve senin çeşmenden bir çok dert sahibi fayda bulacaktır.

Çeşmenden akan ve halkın dertlerine derman olacak su, Kuran ve Hadis eksenli reçeteler içermelidir. Tarihteki dava erlerinin hayatları ve tecrübeleri de, suyunun dertli gönüllere şifa olmasında sana yardımcı olacaktır.

Azizim,

İnsanların senin çeşmenden derman bulması ve senin şahsında davayı da öğrenmeleri için senin birtakım takviyelere ihtiyacın vardır. Kuyulardaki suyun altında biriken çamur genelde sabittir, yabancı maddeleri fazla alamaz lakin çeşmenin etrafı surlarla örülü olmadığı için yabancı maddelerin saldırısına açıktır. Oluşabilecek herhangi bir rüzgarda çeşmene veya çeşmenden şifa almak isteyenlere  yabancı maddeler bulaşabilir. Senin ve ilgilendiğin şahısların bu yabancı maddelerden etkilenmemesi gerekiyor. Bu sebeple kendini bazı  ilimlerle donatmalısın. İnsanların senin çeşmenden fayda edinmesi için, faydalı ilimlerle kendini geliştirmelisin. Bu sayede sana gelebilecek her türlü rüzgar yada fırtına sonuç vermeyecek ve çeşmenden şifa bulmak isteyenler başka bir çeşme arayışına da girmeyeceklerdir.

İstersen bir dahaki müzakerede de kendimizi faydalı ilimlerle nasıl geliştirebileceğimizi detaylıca konuşalım…(Söz ve Kalem Dergisi)

Bir önceki yazımız olan Müslümanın Altı Korkusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[ Benzer Yazılar ]
 • İslam Dünyasının Acınacak Hali


  Şerefli bir dinin şereften yoksun liderleri, insan şerefinin en üst mertebede tutulan bir din; İslam dini. Çıktığı karanlık döneme ı[...]
 • BİR FOTOĞRAF KARESİ VE DEĞİŞMEYEN DÜZENİMİZ

  Bir Fotoğraf Karesi ve Değişmeyen Düzenimiz


  Bismillahirrahmanirrahim Malumunuz olduğu üzere geçen aylarda Büyük Şeytan Amerika, yeni Dracula’sını seçmiş ve kendisine yakışan, [...]
 • Regaip Kandilinde Okunacak Dualar


  Leyle-i Regâib (Regâib Gecesi) Hicri takvime göre Recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan geceye denir. Özellikle üç mübarek ay[...]
 • Cennete Götüren 12 Şey


  Allah Teala “Girin kullarım arasına ve girin cennetime” diye sesleniyor. Güzel borç, en güzel şekilde “Cennet bedeli” halinde öden[...]
[ Ne Demişler ? ]