11
Nisan
2015
Yorum Yok
GençlikİslamKonuk YazarlarMakaleler
129 views Okunma

Kutlu Davanın Kutlu Yolcusuna(Mehmet Sudan)

Mehmet Sudan Hoca

KUTLU DAVANIN KUTLU YOLCUSUNA…(Muhammed SUDAN)

Yaşlı Seyda kaldığı hastane odasının penceresinin önünde oturmuş, derin düşüncelere dalmıştı. Garip duygular içerisindeydi. Vuslat saatinin yaklaştığını hissediyordu. Bu yüzden, hayatının muhasebesini yapmaya başlamıştı. Zindan ve muhaceret günlerini düşündükçe nur yüzünde tatlı bir tebessüm beliriyordu. Onca çile ve sıkıntı içinde geçen o günler, kendisine hüzün değil, bilakis mutluluk veriyordu. Çünkü o, yıllarını Rabb’inin rızası ve O’nun davası uğruna feda etmişti.
Hayalinde hiç unutamadığı şehit dava arkadaşlarının simaları beliriyordu. İşte o an gözyaşlarının akmasına engel olamıyordu. Dostlarından ayrılalı yılar olmuştu. Onları ne kadar da özlemişti. Hatıralar gözlerinde bir bir canlanıyordu. Bu hatıralar onu kâh güldürüp, kâh ağlatıyordu.
Yaşlı Seyda ve arkadaşları yıllarca İslami Dava uğruna destansı bir mücadele vermişlerdi. Bu uğurda büyük sıkıntılar çekmişlerdi. İşkenceler, zindanlar, iftiralar… Ama tüm bunlar ne onu, ne de dava arkadaşlarını yıldıramamıştı. İlden ile beldeden beldeye gidip durmadan davalarını anlatmışlardı. Bu azimli çalışmalar nihayet semeresini vermişti. Bu kutlu dava dalga dalga yayılıp, çığ gibi büyümüştü. Artık kara kışlar sona ermiş, mustazaf mü’minler nurlu baharlara kavuşmuşlardı.
Yaşlı Seyda ve onun gibiler sayesinde artık bu kutlu davayı yüklenecek nice yiğitler ve bu yolda can vermeye hazır binlerce sevdalı yürek var. Dün gizli kapaklı öğrenilen hakikatler, bugün meydanlardan tüm dünyaya korkusuzca haykırılıyor. Ak alınların teriyle sulanan bu çorak toprakta, artık laleler, güller yetişiyor.
Yapılan büyük fedakârlıklar ve ödenen nice bedeller sonucunda elde edilen tüm bu güzellikler karşısında yaşlı Seyda çok seviniyor, ama bir yandan da üzülüyordu. Seviniyordu, çünkü emekleri boşa gitmemişti. Uğruna hayatını adadığı bu kutlu dava artık hiçbir gücün durduramayacağı bir boyuta ulaşmıştı. Üzülüyordu, çünkü bir zemheride koparılan nadide gülü, can dostu bu güzellikleri görememişti. Artık ayrılık acısı yorgun yüreğine ağır geliyordu. Bir an önce şehit dostlarına kavuşmak istiyordu. Ve nihayet özlem bitmişti. Şimdi vuslat zamanıydı. Rahmet dolu bir bahar gününde Seydamız Muhammed Sudan Rabbine ve çok sevdiği dostlarına kavuşmuştu. O vuslata ererken bizim nasibimize hasret gülleri düştü. O gün arş bayram ederken yeryüzü yas tutuyordu. Ayrılığı acı gelmişti sevenlerine. Yetiştirdiği ve yetişmesine vesile olduğu yüzlerce talebesi ardında mahzun ve yetim kalmıştı.
Ey gözlerini ukbaya dikmiş güzel insan! Artık dostların büyük bir özlemle sana kavuşacakları günü bekliyorlar. Şunu bil ki seni unutmayacağız ve davanı sürdüreceğiz…

| Arzu AŞKIN |

Bir önceki yazımız olan Üç Aylar Nasıl Değerlendirilmeli? başlıklı makalemizde Üç aylar duaları, Üç Aylar Nasıl Değerlendirilmeli ve üç aylarda hangi dualar yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • Yiğit Genç Kimdir?


  Muhterem Osman Nûri Topbaş Hocaefendi, bugünkü gündem yazısında yiğit gençlere seslendi. Târihindeki Osman Gâzî ve nesli gibi diğerg[...]
 • RUHİ BİR HASTALIK: HASET -2


  Tedavisi                                                         En güçlü tedavi yönt[...]
 • Dayan Yusufum


  Güneş kaybolur çökmek üzere karanlık, Yıldızlar toplanır, gökyüzünde bir kalabalık, Kurduğum hayaller nedense hep darmadağınık,&[...]
 • Namaz Kılmanın Önemi

  Dinin Direği Namaz


  İslam dini Müslümanlara iyilik yapmayı, yardımda bulunmayı, her türlü kötülükten sakınmayı ve en önemlisi bizi yoktan var eden, var[...]
[ Ne Demişler ? ]