11
Aralık
2014
Yorum Yok
BilgiKurdî
810 views Okunma

Kürd Olduğu Bilinmeyen Ünlüler -1-

Kürt Olan Sanatçılar

Türkiye Toplumu kendisine enjekte edilen üstüncü ve ötekileştirici kültürel siyaset sayesinde, hemen yanı başında yaşadığı, aynı toprakları paylaşıp aynı acı kadere ortak olduğu Kürdleri tanıyamadı. Kürdler hakkında olan bilgiler hep kulaktan doğma, masal,ezber ve anlatımlardan ibaretti. ”Kürdler bu ülkeye ne verdiler”, sorusuna adam akıllı yanıt verecek bir toplum dinamiği oluşturulamadı.

Elde tutulan sinema-medya sektörü aracılığıyla devlet kutsandı, yaşanan tüm yanlışların faturası gariban Kürdlerin hesabına kesildi. Kürd deyince insanların aklına ”terör,kan davası, berdel, poligami, aşiret düzeni, geri kalmışlık, yozluk, eğitimsizlik, ağalık, şeyhlik, dedelik” gibi klasik meseleler geldi; çünkü sistem eliyle bir kültürel faşizm ekildi.

Kürdü tanımadan dışlayan,ötekileştiren,o’nu umursamayan ve ikincil öğe olarak küçümseyen bu temel yanılsamanın kırılması için bu çalışmayı uygun gördük. Aşağıda Türkiye Toplumu’nun yıllardır benimsediği, Kürdistan kökenli aydınları bulacaksınız, içlerinden bir kısmı Kürd olmayabilir; öylesine bir ülkede yaşıyoruz ki, insanların en temel hakları olan ”milli aidiyet” dahi örselenmiş, aşağıdaki listede bulunan birçok ”star” etnik aidiyetlerine dair tek bir cümle kurmadılar, içlerinden bir kısmı etnik kimliğini dışlayarak ya da gizleyerek aştı şöhret basamaklarını, yanlışımız varsa affola!

Ali Tekintüre

Ali Tekintüre

Askerdeyken yazdığı ”Tanrım Beni Baştan Yarat” şarkısı, Emel Sayın tarafından okunmaya başlandı. Bu şarkı ile şöhretini yurt çapında duyurdu. Yaklaşık 1500 eseri sanatçılar tarafından seslendirildi. Kendisine ait 10 adet Şiir kaseti vardır. 1987 senesinde yazdığı ”Gitme” adlı eseri o senenin en çok okunan şarkısıydı. Şarkılarını seslendiren ünlü sanatçılar arasında Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Emel Sayın, Zeki Müren, Bülent Ersoy, Muazzez Ersoy, Adnan Şenses, Neşe Karaböcek ve Sibel Can gibi Müziğin duayyen isimleri bulunmaktadır. Türkiyenin yetiştirdiği en değerli söz yazarlarından biri olarak kabul edilen, şiir fabrikası Ali Tekintüre aslen Besnili’dir.

Aziz Çelik

Aziz Çelik

Müzisyen bir aileden gelmektedir. Birçok eseri Türkiye’nin en meşhur ses sanatçıları tarafından seslendirilmiştir. Kendi eseri olan ”Türkmen Gelini” TRT tarafından o yılın en iyi Halk Müziği eseri olarak seçilmiştir. Birçok sanatçıya cümbüşte eşlik etmiştir. Adıyaman Şehir Bando Takımı, Halk Oyunları Ekibi, Halk Eğitim Müzik Bölümü ve Orkestra Ekibini kurdu. Aziz Çelik Adıyaman’ın Terman köyündendir.

Sırrı Elitaş

Sırrı Elitaş

 

İstanbul’da seyyar satıcılık yaparken, Sinema Sanatçısı Öztürk Serengil ile tanıştı. 4 yıl boyunca Öztürk Serengil’e şoförlük yaptı. Serengil’i sete götürdüğü bir iş günü, sette kendisine bir rol verildi ve sinemaya ilk adımını böyle attı. Yüzlerce filmde canlandırdığı kötü adam karekteriyle gönüllerde taht kurdu. Özellikle başrolünü Kemal Sunal’ın oynadığı ”Şark Bülbülü” filmindeki ”Zılfo Ağa” karekteri hiç unutulmadı. Sırrı Elitaş aslen Adıyamanlı’dır.

Sabri Orman

Sabri Orman

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesinde, İktisad Bölümü Öğretim Görevlisi olarak uzun yıllar çalıştı. Aynı Üniversite’nin Sosyal Siyaset Kürsüsünde Doçentlik yaptı. Şu an İstanbul Ticaret Odası öğretim görevlisi ve rektör yardımcısıdır. İngilizce,Arapça,Osmanlıca ve Farsca bilen Orman’ın ikisi tercüme 5 kitabı yayınlanmıştır.Sabri Orman aslen Kâhtalı’dır.

Aytaç Er

Aytaç Er

Kült dizilerden ”Arka Sıradakiler”de canlandırdığı İlhan Kuşçu tiplemesi ile dikkatleri üzerine çekti. Halen tiyatro çalışmalarına devam eden genç oyuncu aslen Adıyamanlı’dır.

Mehmet Güven

Mehmet Güven

Galatasaray altyapısında yetişen futbolcu, Milli Takım’ın çeşitli kademelerinde görevler aldı. Süper Lig’in farklı ekiplerinde gösterdiği başarılı performansla futbolseverlerin takdirini kazandı. Mehmet Güven aslen Adıyamanlı’dır.

Sait Bilgiç

Sait Bilgiç

Fırat Üniversitesi menzunu olan Pr.Dr. Sait Bilgiç,15’i yurtdışı, 35’i yurtiçi olmak üzere 50 akademik makale ve bir de kitap yazmıştır. Bilgiç 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. Ayrıca YÖK danışma kurulunda çalıştı ve 19 Mayıs Üniversitesi Senato Üyeliğini yaptı. Sait Bilgiç aslen Besnili’dir.

Pr.Dr. M.Salih Mamiş

Pr.Dr. M.Salih Mamiş

Pr.Dr. M.Salih Mamiş ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 1989  senesinde üstün başarı ile menzun olmuştur. Gaziantep Üniversitesinden 1992 senesinde yüksek lisans 1994 yılında ise doktora derecesini almıştır.1994 senesinde akademik görevli olarak İnönü Üniversitesinde görev almıştır. Bu Üniversite’de sırasıyla önce Yardımcı Doçent, sonra Doçent ve Profesör ünvanını almıştır.Elektirik-Elektronik bilimlerde Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli akademisyenlerden sayılmaktadır. 10’u yurtdışında olmak üzere 40’ı aşkın bilimsel makalesi yayınlanmıştır.Elektirik güç sistemleri, enerji iletimi ve enerji kaynakları konularında araştırmalar yapmaktadır. M.Salih Mamiş aslen Kâhtalı’dır.

Pr.Dr. Mustafa R. Özbek

Pr.Dr. Mustafa R. Özbek

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisidir. Plastik cerrahi alanındaki çalışmalarıyla tanınmaktadır. Özbek aslen Kâhtalı’dır.

Pr.Dr. İsmet Turanlı

Pr.Dr. İsmet Turanlı

Türk-Alman Jinekologlar Derneği eski Başkanı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi menzunudur. 1950’li yılların sonlarında meslek hayatına Almanya’da devam etmiştir. 1958’de Almanya”nin Wuppertal sehrinde Landesfrauen kliniginde bilhassa Laparoskopi mevzuunda bir çok araştirmalar yapıp tibbi dergilerde neşretti.

İlk defa dünyada bir kadında normal yumurtlamanın filmini gercekleştirip beynelmilel kongrelerde takdim etti. 1964’de Köln sehrinde baş asistan, 1966’da Almanya’da ilk Türk doktoru olarak özel klinik açtı. 1970’de Türk çocuklarının Türkçe ve Almancayi birlikte ögrenmeleri için Köln”de bilingual bir Yuva açti.1985’de Türk-Alman Tabibler, 1991 Türk-Alman Jinekologlar Derneği’ni kurdu.

1986’da ilk defa bir Türk kadınında tüp bebek uygulamasını başardı ve tüp bebek mevzuunda biri Türkçe digeride Ingilizce 2 kitabı yayınlandı. 1998 de Alman Cumhurbaşkanı Prof. Roman Herzog tarafından yaptığı sosyo-kültürel ve tıbbi çalışmalar ve Türkiye-Almanya ilişkilerindeki hizmetlerinden dolayı Almanya Devlet Liyakat ödülü ile onore edildi. Pr.Dr. İsmet Turanlı aslen Kâhtalı’dır.

Pr.Dr. Şinasi Yetkin

İlk öğretimini Kahta,Orta öğretimini Sivas ve yüksek öğrenimini 1962 yılında Ankara Ün. Ziraat Fakültesinde tamamladı. 1967 yılında bu fakülteden doktorasını aldı ve 1982 yılında Profesör oldu. 2 yıl yurt dışında eğitim gördü.
Kırk civarında yayını olup, 1983-84 te Selçuk Ün. Mühendislik ve Mimarlık Fak. Dekanlığı yaptı. 2000 yılında emekli oldu. Pr.Dr. Şinasi Yetkin aslen Kâhtalı’dır.

Zara

Halk Müziği’nin sevilen sanatçılarından Zara aslen Kâhta’nın Bağlar köyündendir. Birçok albümü ülke çapında tanınan ve birkaç filmde oyunculuk performansı gösteren Zara, efendi ve mütevazi kişiliğiyle tanınmaktadır. Yayınlanmış 10 albümü vardır.

Pr.Dr. Hamza Karabiber

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Malatya İnönü Üniversitesinde Çocuk hastalıkları alanında uzmanlığını tamamladı. KSÜ’de Doçentliğini tamamladı (2004) ve hala bu Üniversitede Çocuk Bölümü Anabilim Dalı Başkanı olarak görevini sürdürüyor.Türkçe ve yabancı dillerde bir çok makalesi bulunmaktadır. Pr.Dr. Hamza Karabiber aslen Kâhtalı’dır.

İsmail Hakkı Sunat

Ankara Devlet Tiyatroları sanatçısı olan Sunat, buradan İstanbul Devlet Tiyatrosuna geçmiş ve birçok reklam ve dizi filmde rol almıştır. 2003 yılında ”ayak takımı arasında” isimli tiyatro oyunuyla, Atife Jale Ödül Töreninde,yılın en başarılı yardımcı erkek oyuncusu ödülüne layık görülmüştür. 1999 depreminde arama kurtarma çalışmalarına gönüllü olarak katılıp gönülleri mest eden Sunat, gürültü yapan komşusuyla yaşadığı bir  tartışma sonrası öldürülmüş ve sanat dünyasını yasa boğmuştur. İ.Hakkı Sunat aslen Adıyamanlı’dır.

Ahmet Kaya

Adıyamanlı bir baba ve Erzurumlu bir annenin çoçuğu olarak Malatya’da doğan Ahmet Kaya, protest müziğin aykırı sesi olarak Türkiye Müzik piyasasına damga vurdu. O yasaklı cümlelerin korkusuz dinleticisiydi. Birçok albümü reklamsız ve sponsorsuz milyonlara ulaştı. Şarkıları dilden dile dolaşıyor, ünü günbegün büyüyordu. Ta ki birgün herzaman yaptığı işi birkez daha yapana dek! Birkez daha uslu olmadı ve herkesin cesaret edemediği gerçekleri kendi yalın diliyle seslendirdi ”Kürd olduğunu ve Kürtçe bir şarkı seslendireceğini beyan etti ve sonrasında toplumsal linçe maruz bırakıldı. Ülke’yi terk etmek zorunda kaldı ve ani ölümüyle herkesi yasa boğdu.

Adıyamanlı Hacı Ebuzer Baba

Kadiri Tarikatı Şeyhlerindendir, elimize ondan bir risale ulaşmıştır.

Şüphesiz bu liste yetersiz ve eksiktir. Tiyatro Sanatçısı Mustafa Çetinkaya, Sanat Müziği zanaatkârı İrfan Turan, meşhur Kâhtalı Mıçi, Kâhtalı Hamido, Dünya Vücud Geliştirme 3.sü Sinan Söyler, Türkücü Latif Doğan, AKP Kurucularından Dengir Mir Mehmed Fırat, Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın eski Başdanışmanlarından Mehmet Metiner, Yr.Dç.Dr. Ahmet İnan, ressam Remzi Taşkıran, Kick Bokscu Ali Alkayış, meşhur Nurettin Rençber, aktör Devrim Evin, Mehmet Seske ve diğerleri

Adıyaman o kadar büyük bir potansiyele sahip ki; ne yazsak bir yerlerde bir eksiklik hissediyoruz, sürç-ü lisan eylediysek affola!Bir önceki yazımız olan Okuma Adabı(Ali Şeriati) başlıklı makalemizde ali şeriati oğluna nasihat, ali şeriati okuyun ve ali şeriati okuyun diyor hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]