9
Mart
2015
Yorum Yok
İhsanİslamKöşe YazılarıOsman Nuri Topbaş
14 views Okunma

Küçük Günahlar Gerçekten Küçük mü?

Küçük Günahlarımız

İşlenen küçük günahları ve hayırları, ‘küçük’ görmek doğru mudur? İnsan tabir-i caizse çok küçük parçacık anlamına gelen ‘zerre’ kadar şer veya hayır işlese bu ameline nasıl yaklaşmalı? Osman Nuri Topbaş Hocaefendi, amelin büyüklüğü ve küçüklüğü hususunda nasıl bir tavır takınmamız gerektiğini anlatıyor.

“HİÇBİR ŞEY ALLAH’A GİZLİ KALMAZ”

Lokman -aleyhisselâm- buyurur:
“Ey oğulcuğum! Yaptığın iş (iyilik veya kötülük), bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu (senin karşına) getirir. Doğrusu Allah, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.” (Lokman, 16)

Yine âyet-i kerîmelerde buyrulur:
“Ey Rabbimiz! Şüphesiz ki Sen, bizim gizlediğimizi de açığa vurduğumuzu da bilirsin. Çünkü ne yerde ne de gökte hiçbir şey Allâhʼa gizli kalmaz.” (İbrahim, 38)
“Kim zerre miktarı hayır yapmışsa, onu görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse, onu görür.”(ez-Zilzâl, 7-8)

İLAHî RIZANIN HANGİ AMELDE OLDUĞU GİZLİDİR

Cenâb-ı Hak, bütün hayırlara tevessül edelim diye, ilâhî af, rızâ ve muhabbetinin hangi hayırda olduğunu gizlemiştir. Rabb’imizin rızâsı bâzen çok büyük bir amelde, bâzen orta, bâzense küçük gibi görünen bir amelde gizlidir. Bu sebeple hiçbir hayır küçük ve önemsiz değildir. Cenâb-ı Hak, gizli-açık, büyük-küçük, yapılan hiçbir hayrı zâyî etmez. Müʼmin, dâimâ Allah için iyilik yapabilme, hayırların anahtarı, şerlerin kilidi olabilme arzu ve heyecanıyla, elinden gelen gayreti göstermelidir.

GAZABIN HANGİ GÜNAHTA TECELLİ EDECEĞİ DE GİZLİDİR

Öte yandan Cenâb-ı Hak, bütün günahlardan sakınalım diye gazabının hangi günahta tecellî edeceğini de gizlemiştir. Gazab-ı ilâhî de bâzen büyük, bâzen orta, bâzense küçük bir günahta tecellî edebilir. Dolayısıyla küçük günahları hafif görüp önemsememek, büyük bir aldanıştır. Zira Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuştur:
“Küçük görülen günahlardan sakının! Çünkü o (küçük günah)lar bir kimsede birikirler de neticede onu helâk ederler.” (Ahmed, I, 402-403; V, 331)
Bunun içindir ki Hak dostları:
terk edilmeyip ısrarla işlendikçe, artık küçük olarak kalmaz, büyük günah hâline gelir.” buyurmuşlardır.
Tâbiîn neslinden Bilâl bin Sa‘d -rahmetullâhi aleyh-ʼin şu îkâzı da ne kadar mânidardır:
“Günahın küçüklüğüne bakma! Fakat kime isyan ettiğine, kime karşı günah işlediğine bak!”

Kaynak: Osman Nuri Topbaş / Hak Dostlarından Hikmetler-1, Erkam Yayınları

Bir önceki yazımız olan Ustanın Çırağa Verdiği İbretlik Ders başlıklı makalemizde islami kıssadan hisseler, usta kısası ve usta makaleleri hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • Vahdet Ne Demektir?

  Vahdet Ne Demektir?


  Vahdet, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olmaya denir. Değişik ideoloji ve inançlara sahip olanların ortak noktalarda birleşmeleri,[...]
 • Kuyu Değil Çeşme Olmalısın


  Azizim, Bir önceki müzakeremizde seninle “dava”yı konuştuk. Dava’nın kendisine mensup olanları aziz edeceğini ama kendisine savaş a[...]
 • Küçük Günahlar Gerçekten Küçük mü?


  İşlenen küçük günahları ve hayırları, ‘küçük’ görmek doğru mudur? İnsan tabir-i caizse çok küçük parçacık anlamına gele[...]
 • Recep Ayında Yapılması Gereken İbadetler


  20 Nisan 2015 günü Receb Ayı’na giriyoruz. Üç Aylar’ın başlangıcı olacak bugün Peygamber Efendimiz -sellallahu aleyhi ve sellem-‘[...]
[ Ne Demişler ? ]