5
Mart
2015
Yorum Yok
Gençlikİslam
Okunma

Köle Ruhlu Özgürler

Köle

Zeynep hızlı adımlarla geç kaldığı derse yetişmeye çalışıyordu. Üniversite bahçesindeki insanlar, ağaçlar, sigara içenler, sabahın köründe gelip derse gitme yerine sevgilileriyle çimlerde oturanlar hepsi sıradanlaşmıştı artık. Çoğunu görmeden geçiyordu. Dersliğin kapısında biraz durakladıktan sonra kapıyı çalıp içeriye girdi. Gözleriyle hızlıca tüm sınıfı kolaçan etti.
Aradığı arkadaşı Fatıma idi. Ama Fatıma’nın yanı doluydu başka bir yere yöneldi. Oturmadan Fatıma’ya bir bakış attı. Farklı bir bakıştı, sevinç dolu bir bakıştı. Adeta gözleri bir şeyler söylemek için sabırsızlanıyordu. Ders esnasında bile birkaç defa Fatıma’ya dönüp gülümsüyordu.
Ders biter bitmez Fatıma’ya yöneldi. Her halinden çok sevinçli olduğu belliydi. Ama Fatıma’nın sıradan yüz hali onu şaşırttı.
Neden sevinçli değilsin? Diye sordu.
Niye, ne oldu ki?
Nasıl ne oldu. Habersiz olamazsın bundan. Başörtüsü serbest artık. Uğruna yıllarca mücadele ettiğiniz; uğruna birçok hakkınızdan vazgeçtiğiniz, istediğiniz artık gerçekleşti. Aslında Zeynep dindar birisi değildi. Tesettürlü de değildi. Ama farklı nedenlerle başörtüsü davasıyla yakın alakalıydı. En önemli nedeni de: En sevdiği arkadaşı Fatıma’nın başörtüsü davasını verenlerle olmasıydı.
Fatma gayri ihtiyari bir gülümsemeyle: Tabi ki sevindim güzel bir şey. Artık bir çok mağduriyet yaşanmayacak. Birçok sıkıntı eziyet çekenler rahatlayacak Ama…
Aması ne?
Bu süreçte sadece başörtüsü yasaklanmadı. Bu süreçte alnının akıyla çıkanlardan fazlası bu imtihanı kaybetti. İnsanlar cehalete mahkum edildi. Bir çok insan İslami ve insani duyarlığını kaybetti. Müslümanların gazı alındı.
Bu süreçte öyle süreçler yaşandı ki başörtüsü yasağı yanında az kaldı. İnsanlar bedeni arzularına edildi. İslami hedeflerden vazgeçilip sadece midelerinin açlığını doyurmaya çalışan insanlar haline getirildi. Emin ol kaybettiklerimiz yanında kazandıklarımız hiçbir şeydir.
Özgürlük özgürlüğe aşık olanlar için önemlidir. Mana sahibi olan insandır kavramlar değil, kavramlar insanda mana bulur.
Şimdi söyle bana ruhları bedenlere köle olmuş insanlar için özgürlük nedir?
Haydi, söyle bana başörtüsünü takacak kaç özgür ruhlu insan kaldı?
HAFTANIN YAZISI: Abdulhakim Tekin /

Bir önceki yazımız olan Kalbimizde Rabbimizi Görebilmek İçin başlıklı makalemizde Kalbimizle Allahı Görebilir miyiz?, KAlbimizle İbadet ve Kalple Allahı Görmek hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • Ölmüş Adama Uydurma Fetva Veren Türk Haberciliği


  Çeşitli haber sitelerinde Suudi Arabistan’da bir müftünün “Şiddetli acıktığınız zaman karınızın etini yiyebilirsiniz” şeklin[...]
 • Huzurlu aile

  Huzurlu Aile Olmanın Önemi


  Eve varmıştı. Üzerinde tatlı bir yorgunluğun belirtileri ile birlikte farklı hisler de taşıyordu. Gerçekten de güzel bir günü geride[...]
 • Bahar Müjdesi: Newroz


  Xanî’ye göre Kürdler Newroz’u İslam şeriatı ve Hazret-i Peygamberin sünneti çerçevesinde kutlamış, haramlardan sakınmışlardır.[...]
 • İslamı Tebliğ Ederken Nasıl Davranmalıyız?


  Muhterem Osman Nûri Topbaş Hocaefendi’nin Şebnem Dergisi’nin Mart sayısında İslâm’ı Nezâketle Sergilemek başlıklı bir makale [...]
[ Ne Demişler ? ]