6
Nisan
2017
Yorum Yok
GençlikGenelİhsanİslam
164 views Okunma

İlk Müceddid Ömer Bin Abdulaziz

İlk Müceddid Ömer Bin Abdulaziz

İslamın karakterinde, müthiş derecede  bir yiğit adam, büyük adamlar ortaya çıkarma gücü ve yetkisi vardır. Bu güç ne bundan önce ne de bundan sonra hiçbir din ve ideolojide olmamış ve  olmayacaktır.

Bu ümmet, tarih boyunca kahramanlar otağı olmuştur. Bu kahramanlar vesilesiyledir ki bu din bugüne kadar süregelip ayakta kalmıştır. Öyle ki hangi sistem ve ideoloji bu dinin ve bu ümmetin gördüğü bir Moğol faciasını bile görse idi biter tarihin tozlu sayfalarına karışırdı. Hâlbuki bu ümmet tarihinde nice Moğollar görmüştür. Hal böyle iken bugün, bu din ilk günkü tazeliğiyle önümüzde durmakta ve dünyaya hâkim olma iradesini ortaya koymaktadır.

Dinimizin bugüne tahrif edilmeden ulaşmasında büyük mücadelesi ve emeği olan kahramanlardan biride hiç şüphesiz islamın  5. Raşid halifesi olarak kabul edilen Ömer  b.Abdulazizdir.

Hayata şekil veren Ömer b hattabın (R.A) torunudur Ömer b.abdulaziz.(R.A) Hicri 61 de dünyaya geldiğinde  dünya  zulmün kol gezdiği bir dünya idi. Rasulullahın ayakları altındaki cahiliye hortlamış, ümmet adeta bir mucize bekliyordu ve o mucize  Ömer b. Abdulaziz olarak doğmuştu.

Çocukluğuna bakılırsa  islam tarihinde büyük işler yapacağını gösteren herhangi bir alameti yoktu. Tam olarak zamanının ve sarayın şartlarına göre yaşıyordu. Kur’an ve hadis ile ilgilendi ilim adamlarından dersler aldı ama yine de saray hayatı yaşıyordu. Günde 3 defa elbise değiştiriyor çeşitli yerlerdeki 5 ayrı sarayda yaşıyordu. Hilafetten önceki hayatı çok başkaydı.

Onu değişime iten sebebi ise kendisi anlatıyor;” hizmetçilerimden birini dövecektim döndü bana dedi ki; Ömer sabahı kıyamet olan geceyi unutma! Bu söz üzerine irkildim ve dünyadan soğudum.” Değişti değiştirdi.

37 yaşında kendi iradesi dışında halifenin çocuklarının halifeliğe uygun görülmemesi sebebiyle halifeliğe seçildi. Önce itiraz etti çünkü O  oğlunu halifeliğe ataması istenince ” bir aileden bir kurban yeter” diyen Ömer b. Hattabın  torunudur.

Şimdi ortada sınırları ispanyadan Hindistan’a uzanan bir devlet, Cuma hutbesinde ehlibeyte dil uzatılan bir ortam, ve 37 yaşında genç bir halife iş başında.  Ulema onu seçti ilk hutbesinde alışılmışın dışında Allahı ve ahireti anlattı ağladı ağlattı. O günkü ilk hutbeyi anlatan islam alimi reca ” konuşma esnasında mescidin duvarları da ağlıyor mu diye duvarlara baktığım oldu”demektedir.

İlk iş olarak kendi evinde ne kadar altın ve değerli eşya varsa hepsini hazineye bıraktı.  Kendi kurallarını önce kendisi uyguladı. Zulüm döneminin valilerini görevden alıp ilim ve  takva ehli valiler atadı. Yıllarca prens olarak yaşayanları çobanlarla aynı safa yerleştirdi. Emevi ailesinden korkmuyor musun diye soran halasına verdiği cevap hafızalara kazındı.  ” kıyamet günü dışında hangi günün tehlikesinden korkuyorsam ALLAH beni  o tehlikeden korumasın”

Onun yönettiği topraklarda bugün 30’dan fazla devlet var Ömerin  zamanında zekat verecek fakir  bulunamazken bugün nerdeyse tok insan yok bu topraklarda. Nerede 13 asır öncesinin Ömeri  nerede bugünün modern devlet adamları!

TAKVASI

Ömerin hayatında en belirgin karakteri ALLAH korkusuydu. Ona bakanlar cenneti cehennemi ahireti hatırlardı. Devlet yönetiyordu ama onu görenler dilenci zannederdi. ve ömeri ömer yapan işi çıkıyor karşımıza; ömer gecesini ibadete ayırdığı için yatsıdan sonra kimseyle konuşmazdı. işte ömerin heyecanının sevdasının kaynağı gece hayatı gece ibadeti.

Kendi mumunu kendisi yakan bir halife idi. Mumunu yakmak için kalktı mumunu yaktı yanındakiler biz yakardık sen zahmet etme dediler  Ne değiştiki kalkmadan önce ömerdim yine ömerim diye cevap verdi.

 

Onun zamanının insanları diyorlarki;  halife Süleyman zamanında toplantıların konusu kadınlar ve yemekti. Halife velid zamanında binalardan bahsedilirdi  ama ömerin zamanında  toplantıların konusu nafile ibadetler zikirler fikirler idi.

Bir defasında yanına giren ulemadan ziyad  Onu ağlamaktan gözü şişmiş üstü başı dağınık halde gördü Ona dedi ki ya emirel mü’minin! Nerede saraylar o elbiseler ne bu hal deyince ömer dedi ki ey ziyad bir de beni kabre konduktan 3 gün sonra görsen kefenim yırtık böcekler yanağımda dolaşıyor gözümü yemişler ağzım burnum toprak dolmuş asıl o zaman şaşarsın  o zaman.

Ömerce bir hal;  ”ALLAH BENİ HIRSLI OLARAK YARATTI NEYE ULAŞTIYSAM HEP DAHA FAZLASINI İSTEDİM AMA BENİM HIRSLI NEFSİM ARTIK CENNETİ ARZULUYOR”

Ne muhteşem bir hal gözün cennetten başka hiçbir şey görmemesi gönlün cennetten başka hiçbir şeye razı olmaması zirve bir hal zirve bir adam ömer (R.A)

Ömer (r.a) belkide en büyük hizmeti  elimizdeki hadis kitaplarının yazılıp bugüne ulaşması projesinin sahibi olmasıdır. Bugün hadis adına elimizde ne varsa ömer bu işin ilk adımlarından bir tanesidir

Devleti yönetirken   maaş bile almadı. Onun alimleri ıslahta orduları cihattaydı. topraktan önce yürek fethetti 2,5 yıllık ümmete halife olarak hizmetinin ardından hicretin 101.senesinde rabbine ilk müceddid olarak yürüdü.

 

 

ÖMERLİK YOLU

ÖMER (R.A) BUGÜN ARANIP BULUNAMAYAN ADAMDIR. ÖMER BUGÜN ÜMMETİN EN ÇOK ARADIĞI DAVANIN İHTİYAÇ DUYDUĞU ADAMDIR. BUGÜNÜN ÖMERİ AHİRETİ TAKVAYI İÇSELLEŞTİREN ADAMLARDAN ÇIKACAKTIR.KURAN DİNLEYİNCE OKUYUNCA ERİYEN ADAMLAR BUGÜNE ÖMER OLABİLİRLER.

ÖMERLİK İSTEYEN ÖMERİN DERS ALDIĞI KUR’ANA VE ÖRNEĞİ RASULULLAHA BAKABİLİRLER. ÖMER OLMAK İSTEYENLERİ BEKLİYOR BUGÜN ALLAH CENNET VE BU ÜMMET.

 

Ömer YILDIRIM

Bir önceki yazımız olan Tarih Sizi Unutsa Mustazaflar Sizi Unutmaz başlıklı makalemizde fetö ve hizbullah cemaati, hizbullah ve fetö ve mustazaflar fetö hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]