26
Şubat
2015
3 Yorum
İslamKıssadan Hisse
61 views Okunma

Hz. Süleyman(a.s) ve Karınca

Karınca Buğday

Hz. Süleyman (a.s) ve Karınca…….()

Bir gün Süleyman Peygamber (a.s) bir karıncaya bir yıllık yiyeceğinin miktarını sorar.

Karınca da, “Bir buğday tanesi yerim” diye cevap verir. Cevabın doğru olup olmadığını kontrol etmek isteyen Süleyman Peygamber (a.s) karıncayı bir şişeye koyar.

Yanına da bir buğday tanesi koyarak hava alacak şekilde şişeyi kapatır. Ondan sonra da bir yıl bekler. Müddeti dolunca şişeyi açtığında bir de bakar ki karınca buğday tanesinin yarısını yemiş, yarısını da bırakmıştır. Kendi kendine meraklanır. Acaba neden yemedi?
Bunun üzerine Hz. Süleyman (a.s) karıncaya buğday tanesini tamamen neden yemediğini sorar.

Karınca da, “Daha önce benim yiyeceğimi yüce Allah (c.c) verirdi. Ben de O’na güvenerek bir buğday tanesini tamam olarak yerdim. Çünkü O beni asla unutmaz ve ihmal etmezdi. Fakat bu işi sen üzerine alınca doğrusu nihayet bu aciz bir insandır diye sana pek güvenemedim. Belki beni unutup yiyeceğimi ihmal edebilirsin. O yüzden de bir yıllık yiyeceğimin yarısını yiyerek, diğer yarısını da ertesi yıla bıraktım” diye cevap verdi.

 

Yüce Allah (c.c) cümlemizi kul kapısına baktırmaktan korusun, amin..

Bir önceki yazımız olan Rahmet Meleklerinin Girmediği 23 Ev başlıklı makalemizde islami evler, melekler hangi evlere giremez ve melekler hangi evlere girer hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • İslam Şehitlerini Anma Etkinliği-Hüdapar-


  Hür Dava Partisi Tarafından Diyarbakırda Düzenlenen İslam Şehitlerini Anma Etkinliğini sizlerle paylaşmış bulunmaktayız Etkinlikte Hü[...]
 • DÜNYEVILEŞMEKTEN KURTULUP AHIRETE YÖNELMEK

  Dünyevileşmekten Kurtulup Ahirete Yönelmek


  “Bu dünya hayatı bir eğlence ve oyundan başka bir şey değildir. Muhakkak ahiret yurdu gerçek yaşanılacak yerdi ama bilselerdi!” Zama[...]
 • Dinde Zorlama


    Soru: Kur’an’daki İslam kelimesini ağzından düşürmeyen bir milletvekili olan profesör, La ikrâhe fiddîni… (ila [...]
 • Newroz Bir Gün Kurtarılacaktır


  ~~Baharın gelişi dünyanın her yerinde çok eski zamanlardan beri farklı isimlerle ve birbirine yakın zamanlarda kutlanıyor. Nevruz ise, es[...]
[ Ne Demişler ? ]

 • Kaan
  27 Şubat 2015 / Saat: 20:54

  Gerçekten çok güzelmiş. Paylaştığınız için çok teşekkürler.

 • Tayfun Güler
  28 Şubat 2015 / Saat: 13:06

  Çok güzel bir kıssaymış.Tüm Peygamberlerimizin kıssaları mevcutmu sitenizde ?

 • admin
  28 Şubat 2015 / Saat: 23:21

  Maalesef Tüm Peygamberlerin Kıssalarını Yayınlamak Büyük Meşaket Gerektiri Şuanlık Sadece Birkaç Kıssa MEvcuttur Günden Güne Sitemizdeki Kıssalar Artırılıyor..