13
Temmuz
2014
Yorum Yok
İslamSiyer
377 views Okunma

Hz.Muhammed(Sav)’e Yapılan Eziyetler

Hz.Muhammed(Sav)’e Yapılan Eziyetler

Peygamberimiz’e peygamberlik geldiği ve açık tebliğe başladığı ilk andan itibaren türlü türlü işkencelerle onu yolundan döndürmeye çalıştılar. Bu olaylardan bir kaçını size anlatmak isteriz.

Peygamberimize yapılan işkencelerden biri erkek çocukları öldüğü için ona soyu kesik demeleridir. Bu şekilde onun kalbini kırmaya çalışmışlardır. Hatta bu konuda ayet inmiş asıl soyu kesik olanların kendileri olduğunu Allah (c.c.) kendi sözüyle vurgulamıştır.

Bir gün Kureyş’in ileri gelenleri bir araya gelip Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.)’i öldürmeye karar verdiler. Her kabileden bir kişi seçildi ve bu kişiler peygamberin evinin önünde karargah kurdular. Peygambere bunun haberi gelince o evden usulca çıktı ve yerine yatağına Hz. Ali’yi yatırdı. Onlardan kaçarken bile kendisinde bulunan emanetlerini Hz. Ali’ye teslim etti ve sabah olunca bu emanetleri sahiplerine ulaştır diye tembihledi. Zaman ilerledikçe dışarıdaki kalabalık artık içeri girmeye karar verdiler ve yatakta Hz. Ali’yi görünce çok şaşırdılar.

Yine Ebu Leheb ve hanımı peygamberimize o kadar çok eziyet ediyordu ki onlar hakkında Tebbet Suresi nazil oldu ve cehennemlik oldukları hatta eşinin de odun taşıyıcısı olduğu Allah (c.c.) tarafından bizlere haber verildi.

Bir önceki yazımız olan Nişan bozulduğunda yapılması gerekenler ? başlıklı makalemizde evlilikten önce nişan, islamda nişan ve islamda nişan nasıl olmalıdır? hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]