23
Şubat
2017
Yorum Yok
GenelİslamŞehadet
174 views Okunma

Hayatından Umut Devşirdiğimiz Bir Genç; Malcolm X

Hayatından Umut Devşirdiğimiz Bir Genç; Malcolm X

Hayatının dönüm noktasını oluşturacak olaylar bize öyle bir hayat olarak yansıyor ki… Hidayete yönelik umudu her yaşamda aramamız gerektiğini ve kirliliklere bezenmiş bir yaşamdan bile mükemmel bir şahsiyet çıkabileceğini müşahede ediyoruz en çok da.

, 19 Mayıs 1925’te Omaha’da dünyaya gelir. Dört yaşına geldiğinde zorluklar baş gösterir. İki beyaz adam evlerini kundaklamış, gece yarısı babası eziyetle dövülmüş. Babasının ölümünden sonra sekiz kardeş ortada kalırlar. Maddi sıkıntı yanı sıra psikolojik sıkıntılar da meydana gelir. ’in çocukluk dönemi sıkıntı, buhran ve kötü alışkanlıklarla geçer. Annesi aklını yitirmiş olarak akıl hastanesine yatırılır. Bütün kardeşleri evlatlık olarak bir yerlere verilir.

Çok başarılı bir öğrenci olan Malkom X, bir gün ‘Ne olmak istiyorsun?’ diye soran öğretmenine; ‘Avukat olacağım’ der. Bunun üzerine öğretmen; ‘Biraz gerçekçi olmalısın, sen bir zencisin. Bunun için doğru düşünmen lazım. Niçin bir marangoz olmayı düşünmüyorsun?’ diyerek Malcolm X’i üzer.

Malkolm X bundan önce de aşağılanmıştı ama hiç bu kadar acı vermemişti. Yaşadığı bu durumdan dolayı hemen ablasının yanına taşınır. Bu süreç gençliğe ilk adımları ve hayatındaki değişikliklerin başlangıcı olur. Bir ideali olmayan Malcolm X, o şehrin serserileriyle takılmaya başlar. Esrar, eroin kullanır, alkol içip kumar oynar. Zencilerin yoğun olduğu Harlem’i çok sever. Demir yollarında çalışır, sonrasında işten atılır. Bir barda çalışmaya başlar fakat çalıştığı yer hırsızların, esrar satıcıların ve kadın pazarlayanların takıldığı yerlerdir. Esrar satıcılığından dolayı polisler onu arayıp durur. Askerlik zamanında da çeşitli numaralar yaptığından psikolojinin bozuk olduğu hükmü verilerek askerlikten men edilir.

Kim bilebilirdi ki böyle bir hayattan bizlere öncü olacak bir hayat doğacak? Çocukluk ve gençliğinde yaşamış olduğu kirli hayattan sıyrılıp İslam’ın temiz hayatına ram olacak? İşte bunun için her insan konusunda umudumuz diri ve büyük olmalı! Zamanında her türlü kötülüğü yapmış ancak hidayetle güzel bir Müslüman şahsiyete bürünmüş niceleri vardır. Malcolm da bunlardan birisidir.

Bu nedenle kötü alışkanlıkları dahi olsa her gence umutla, duayla ve İslam’a olan davetimizle bakmamız, yaklaşmamız icap eder. Kötü ve necis olan ahlaktır, alışkanlıklardır. Bizlerin olumsuz bakışı da kötü olan ahlak ve alışkanlığa olmalıdır. Yoksa her insan temizdir, değişebilir, en umulmadık bir insan profiline girip ‘öncü’ dahi olabilir…

Malcolm, daha yirmi yaşını bile doldurmadan hapishaneye düşer. Hapishanedeyken abisinden bir mektup alır. Mektubunda, siyah adamın dinini keşfettiği ve ‘İslam Cemaati’ diye bir şeye katıldığı ayrıca kurtuluşa ermesi için dua etmesi gerektiği yazar. Sonra diğer kardeşinden de bir mektup gelir ve domuz eti yemeyip sigara içmemesini tembihler. Malcolm X nedenini bilmediğinden meraklanır. Ve görüş zamanının gelmesini bekler.

Daha sonra görüş gününde kardeşi, Malcolm X’e çeşitli sorular sorar ve Tanrı’nın Amerika’ya indiği; Elijah Muhammed adındaki bir zata siyah adam suretinde göründüğünden söz eder. Ayrıca şeytanın insan kılığında olup bütün beyazların şeytan olduğunu söyler. Kafası karışan Malcolm X’e kardeşi tekrar gelir ve kafasında ciddi düşünceler bırakarak gider.

Malcolm, günde beş saat uyur ve geri kalan kısmını kitap okuyarak geçirir. O zamanlarını şöyle anlatıyor; “O sıralar bir insan için en zor şeyi, fakat en büyük şeyi yapmak üzereydim; insanın zaten içinde var olan gerçeği, insanı çepeçevre kuşatan gerçeği kabul etmek üzereydim.”

Bazen hayır ve şerrin nerde olacağını bilemeyiz. Hapishane şer gibi görünse de Malcolm için hayat oluyor. Her ne kadar İslam’ın gerçek duruşunu öğrenemeyecek olsa da en azından hidayete doğru giden ayakları ilk adımını atmış oluyor, aklı o yöne kayıyor… Kendisi de zaten şöyle diyor; “Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa gidebileceği en iyi yer, bana sorulursa; üniversiteden sonra hapishanedir.” Kendisi orada aklının ilk ışıklarını yaktığı için belki de orası ona bu denli önemli gelmişti…

İslam’a ilk adımlarıyla böylece yaklaşmış olur. Ama aslında saf temiz bir İslam inancı değildir bu. Elijah Muhammed çok ırkçı bir insandır ve kurmuş olduğu ‘İslam Cemaati’ Amerika’lı beyazlara bir tepki üzerinedir daha çok. Irkçılık söz konusu olunca, beyazlardan ziyadesiyle eziyet gören zencilerin Müslüman olması daha kolay olurdu nitekim. Artık Elijah ile tanışır ve bu hapishane sürecinde, kardeşleri ve Elijah’la devamlı mektuplaşır. Tahliye sonrasında Elijah Muhammed’i daha iyi tanımaya çalışmak amacıyla kardeşinin yanına gider. Namaz kılmayı öğrenir ve hiç aksatmaz.

Malcolm X Muhammed’le tanışır, sever ve Elijah Malcolm’u gayretli çalışmalarından dolayı vekili tayin eder. Fakat bir gün gazeteler Elijah’ın sekreteriyle ilişkileri olduğunu yazar. Çıkan haberlere dayanamayıp Elijah’la görüşen Malcolm, onun sahtekâr bir insan olduğunu öğrenir ve hemen cemaatten ayrılır.

Feraseti kuşanan, basiret gözüyle bakan Malcolm, hakikati görünce bir şeylerin peşinden hala gitmek için sebepler bulmuyor bilakis hemen sırtını çevirip ayrılır. Elijah’ın adamları tarafından ölümle tehdit edilir. Ancak hac görevini yerine getirmek için Mekke’ye gider. Ve aslında gerçek İslam’ın etkisini orada hisseder. Mekke’den hanımına aynen şunları yazar:

“İnanamayacaksın ama tenleri beyazdan daha beyaz olan insanlarla aynı bardaktan su içtim ve aynı tabaktan yemek yedim. Hepimiz bir kardeş gibiydik. Ben artık ırkçı bir Müslüman değilim. Gerçek peygamberimiz olan Hz. Muhammed (AS) ırkçılığı yasaklamıştır.”

İşte aslında dönüm noktası diyeceğimiz bir gelişme Hac yolculuğunda oluyor. Teninden dolayı her türlü zulmü yaşamasına rağmen, İslam izzetiyle tanışınca rengin ne kadar sönük bir yerde kaldığını öğreniyor. İnsan, Müslüman ve kardeş olmanın; ırkçılığın yanında ne muazzam bir yerde durduğunu görüp zaten temiz olan İslam’a teslim oluyor. İslamiyet’i halisane öğrendikten sonra ismini de Malik el-Şahbaz olarak değiştiriyor.

Malcolm, Amerika’ya döndükten sonra basına ırkçılığı bıraktığını, yeni kuracağı örgüte beyazların da katılabileceğini açıklar ve böylece kamuoyunun dikkatini çeker. İslam dini belki de ilk olarak Amerika’da evrensel ve geniş boyutlarda yer bulur. Irkçılığı bırakmak Elijah’ın hoşuna gitmez. Malcolm, artık birçok tehdit alır ve nereye gitse takip edilir. İslam’ın tanınması ve anlaşılması için elinden geleni yapar. Hidayetle İslam’ı bulan Malcolm X bu güzelliği yüreklere ulaştırma derdindedir.

Tarihler 21 Şubat 1965`i gösterdiğinde, İslam’ı anlatacağı konferansa yetişmek üzere gider ve kürsüye çıkıp selam verir. Ve o esnada birkaç kişi Malcolm X’e ateş açarlar ve o, İslam davasına olan samimiyetini kanıyla/canıyla da gösterir.

Batı’nın kokuşmuş ideolojisinden ve teninden dolayı da eziyet gören Malcolm X, gerçek özgürlüğü, huzuru, refahı İslam’da bulup canını da içtenliğinin canlı şahidi olarak Allah yolunda veriyor. Ne büyük saadet!

Hidayetiyle birlikte gelen çalışma ve çabası, zaten İslam hidayetini bulmuş bizlerin bu kadri kıymeti tembellikle, oturmakla değil Malcolm gibi eylemini hayata geçirmekle olacaktır! Ama önce samimiyetimizi ölçmemiz gerekir. Tembellikle değil, çalışma ve azimle hayatı ortaya koymak, sonrasında ab-ı hayat bekleyenlere el olabilmek gerekir.

Malcolm X çok şey söyledi, yapacaklarımız da çok şeyi içermeli… Allah rahmet etsin ona, ve biz dirilere de…

Esra Toprak / Nisanur Dergisi – Aralık 2016 (61. Sayı)

Bir önceki yazımız olan Çocuk Eğitiminde Ailenin Rolü başlıklı makalemizde aile ile ilgili makaleler, aile ile ilgili yazılar ve Çocuk Eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]