15
Mart
2015
Yorum Yok
GençlikİslamMakaleler
53 views Okunma

Dayan Ey Aksa’m

MEscidi Aksa

Televizyonda haberleri izleyen küçük Zehra annesinin yanına gelir.

Annesine:

– Haberlerde Yahudilerin Filistinlilere müdahale edip, Mescid-i Aksa’ya saldırıda bulunduğu söylendi. Babam bana Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu ve oranın tüm Müslümanlarca kutsal sayıldığını söylemişti. Bu duruma çok şaşırdım. Bunlar Müslümanlardan hiç mi çekinmiyor ? Nasıl böyle korkusuzca kutsalımıza hakaret edebiliyorlar? Böyle yaparak tüm Müslümanları karşılarına aldıklarının farkında değiller mi?

Annesi:

– Evet kızım, Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi ve kutsalıdır. Ama ne yazık ki yıllardır Yahudilerin işgali altındadır. O Siyonistler, kutsal mabedimize saldırmaktan çekinmiyor, her türlü zulmü pervasızca işleyebiliyorlar. Çünkü onlar bizi bizden daha iyi tanıyorlar. Maalesef bu gücü ve cesareti de Müslümanlardan alıyorlar. Zehra: – Nasıl yani anlamadım. Müslümanlardan nasıl cesaret alıyorlar ki?

Annesi:

– Evladım, bu saldırılar Mescid-i Aksa yerine bir sinagoga veya bir kiliseye yapılsaydı, yer yerinden oynardı. Hani bir söz vardır ya ‘Küfür tek millettir’ diye. İşte bu yüzden bütün kâfirler birleşip kıyameti koparırdı. Ama biz maalesef bir türlü tek millet, tek yürek olamıyoruz. Mesela yıllardır Filistinli kardeşlerimizi katlettiklerini bile bile İsrail mallarını satın alıyoruz. Yaptıkları katliamlar karşısında gerektiği kadar tepki göstermiyoruz. Bak Mescid- i Aksa’mız saldırıya uğradı ve İslam ülkelerinin yönetimleri bu zulme yine seyirci… Müslümanlardan yine belirli kesimler dışında kaale alınır bir ses yok. Tabi böyle olunca Yahudi kâfirleri cesaretlenip kudurdukça kuduruyorlar. Mescid-i Aksa’nın yine saldırıya maruz kaldığı bir tarihte dönemin başbakanı Golda Meir ‘’O gece sabaha kadar uyuyamadım. Zannediyordum ki Müslümanlar dört bir taraftan İsrail’e girecekler. Lakin sabah oldu ve korkulan olmadı. İşte o zaman idrak ettim ki biz dilediğimizi yaparız. Zira bu ümmet uyuyan bir ümmettir.’’ Diyerek Müslümanlardan neden korkmadıklarını belirtmiştir.

– Peki anneciğim, Müslümanlar bunun farkında değiller mi? Neden silkinip kendine gelmiyorlar. Neden ayağa kalkıp Siyonist kâfirlere Filistin’in, Mescid-i Aksa’nın sahipsiz olmadığını haykırmıyorlar.

– Evladım elbette bunun farkında olan ve bu konuda elinden geleni yapan muvahhid Müslümanlar var. Ama ne yazık ki çoğu Müslüman bu bilince sahip değil. Bazı Müslümanlar ise verdikleri cılız tepkileri yeterli görüp üstüne düşen görevi yerine getirdiğini sanıyor.

Zehra üzgün bir ses tonuyla:

-Anneciğim, bu durumda ne olacak? Filistin ve Mescid-i Aksa hep işgal altında mı kalacak? Yahudi kâfirleri, kardeşlerimizi katletmeye devam mı edecek? Annesi gülümseyerek:

– Evladım, geçen gün ezberlediğin o ayet-i kerimenin manasını hatırlıyor musun? -Evet hatırlıyorum şöyleydi: ‘’ Onlar ağızlarıyla Allahın nurunu söndürmek istiyorlar. Ama kâfirler istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır.’’

– Evladım, Rabbimiz şüphesiz vaadini yerine getirecek. Bu ümmet elbet bir gün uyanacaktır. Yenilmez gibi görünen bu kâfirler, gün gelecek kaçacak yer arayacaklar. İşte o gün Filistinimiz, Mescid-i Aksa’mız bu esaretten kurtulup inşallah özgürlüğüne kavuşacaktır. Annesinin sözlerinden sonra Zehra’nın gözleri dolmuştu. Gözyaşları eşliğinde dudaklarından ‘Dayan ey Aksam dayan, zafer gelene kadar dayan’ kelimeleri döküldü.

—| Arzu AŞKIN

Bir önceki yazımız olan En Faziletli Müslüman Kimdir? başlıklı makalemizde En Faziletli Müslüman, En Faziletli Müslüman Kimdir? ve fazilet hakkında yazılar hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • Kuyu Değil Çeşme Olmalısın


  Azizim, Bir önceki müzakeremizde seninle “dava”yı konuştuk. Dava’nın kendisine mensup olanları aziz edeceğini ama kendisine savaş a[...]
 • Gönüller Fatihi Büyük Üstada


  Nuruyla bütün gönlümü fetheyleyen üstad! Gönlüm seni, kudsî heyecanlarla eder yâd. İlhâmıma can geldi berâet haberinle, Mü’m[...]
 • Sevgi, Bir Müslüman İçin Ne İfade Etmeli?


  Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-; “Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler îman etmedikçe cennete girem[...]
 • Sevgi Ne Kadar Güçlü Olabilir?

  Sevgi Ne Kadar Güçlü Olabilir?


  Sahâbe-i kirâm, Allah Rasûlü’nün sevdiği her şeyi sever, hoşlanmadığı şeyleri de sevmezlerdi. Enes -radıyallâhu anh- şöyle anla[...]
[ Ne Demişler ? ]