6
Mart
2015
Yorum Yok
Ayetlerİslam
797 views Okunma

Dargınlıkla İlgili Ayetler

Dargınlık

Muhterem Osman Nûri Topbaş Hocaefendi, bugünkü gündeminde dargınlıkları konu edindi ve “haklı-haksız” tartışmalarını bir kenara bırakarak affetmenin faziletine ermenin ehemmiyetine değindi.

Âyet-i kerîmede buyrulur:

“…Siz (gerçek) mü’minler iseniz Allah’tan korkun, (mü’min kardeşleriniz ile) aranızı düzeltin, Allah ve Rasûlü’ne itaat edin.” (el-Enfâl, 1)

Âyet-i kerîmede dargın mü’minlerin, aralarını düzeltmeleri açıkça emredilmektedir. Yani din kardeşliği,“ben haklıyım, sen haksızsın” gibi tartışmaların üzerine âdeta bir şal atarak, geçmiş husûmetleri unutmayı gerektirir. Hattâ çoğu zaman nefsinden fedâkârlık yaparak mü’min kardeşini affetmenin fazîletine ermeyi îcâb ettirir. Zira küs durmak; Allâh’ın emrine itaatsizliktir.

Cenâb-ı Hak, İslâm ahlâkıyla kemâle ermiş kullarının hâlini âyet-i kerîmede şöyle ifade buyurur:

“İyilikle kötülük bir olmaz. Sen (kötülüğü) en güzel bir şekilde önle. O zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki candan bir dost olur.” (Fussilet, 34)

HAZRET-İ YUSUF’UN KARDEŞLİK UFKU

Yûsuf -aleyhisselâm- kardeşlerinin kendisine yaptığı zulme mukâbil, onlara devamlı iyilik, ihsan ve iltifatta bulundu. Onlar da en sonunda “Allâhʼa andolsun, hakîkaten Allah seni bize üstün kılmış. Gerçekten biz hataya düşmüşüz. (Yûsuf, 91) diyerek gerçeği îtiraf ettiler.

Yûsuf -aleyhisselâm- bir fazîlet daha göstererek;

Bugün (yaptığınız zulümleri başa kakarak) sizi kınamak yok, Allah sizi affetsin! O, merhametlilerin en merhametlisidir. (Yûsuf, 92) dedi. Yani kendisi kardeşlerini affettiği gibi, Cenâb-ı Hakkʼın da onları affetmesini istedi.

İşte ahlâken zirveleşmiş bir müʼmine yakışan da “incitmemek” ve Allah için affedip “incinmemek”tir…

Kaynak: Osman Nuri Topbaş

Bir önceki yazımız olan Sevilen ve Sevilmeyen Durumlarda Okunacak Dua başlıklı makalemizde dualar, dualar ve zikirler ve okunması sevilen dua hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • Dargınlıkla İlgili Ayetler


  Muhterem Osman Nûri Topbaş Hocaefendi, bugünkü gündeminde dargınlıkları konu edindi ve “haklı-haksız” tartışmalarını bir kenara[...]
 • Ayetlerle Tebliğ Nasıl Olmalı?


    İslâm, mü’minlere dîne ve dünyaya âit bütün işlerde taassub ve ifrat göstermeyerek tahammüllü olmayı emrediyor. Hain veyah[...]
 • 3 Aylar Nedir? Üç Aylarda Hangi İbadetler Yapılır


  Müslüman aleminin en önem verdiği 3 ayların başlamasına az kaldı. Bu mübarek ayların başlama tarihleri ise merak konusu oldu. 2015 Ram[...]
 • Tövbe Etmek

  Tövbe


  Tövbe; kişinin işlediği bir günah veya hatadan pişmanlık duyarak bir daha yapmamaya azmetmesi ve karar vermesidir. İslami literatürde is[...]
[ Ne Demişler ? ]