16
Mart
2017
Yorum Yok
GençlikGenelİslam
57 views Okunma

Bir Davetçi Beden Dilini Etkin Kullanmalı

Bir Davetçi Beden Dilini Etkin Kullanmalı

Beden dilini Lisan-ı Hal (hal dili) diye tarif eder Üstat Said Nursi. Bütün mevcudatın lisanı hal ile bismillah dediğini anlatır birinci sözde. İnsanın da hal lisanı vardır. Yani kişisel gelişim kitaplarında çok söz edilen, etkili iletişimin en önemli unsuru olarak tarif edilen ‘beden dilinden’ bahsedeceğiz.

Etkili bir şekilde beden dilimizi nasıl kullanırız? Bu vesile ile konuşma sanatını ve etkili iletişimi sağlayabilir miyiz? Beden dilini kullanmasını bilen bir kişi, konuşma sanatını etkili bir şekilde icra eder. Ayrıca karşısındaki kişinin içi dünyasını daha çabuk anlar.

Toplumumuzda ‘leb demeden leblebiyi’ anlamak bir yetenek olarak takdir edilir. Bu yetenek işte beden dilini okumakla gelişir. Özellikle yöneticiler, yönetici olmak isteyen, toplumumuzu İslami anlamda hidayete yöneltmek isteyen ve bu uğurda çaba harcayan gençlerimiz muhataplarının beden dilini okuyabilmelidir. Yani hal lisanı okuyabilen gençlere ihtiyaç var. Muhatabını dinlemeyen, anlamayan kişi halden anlamaz diye tanınır. Halden anlamayan yani beden dilinden anlamayan öğretmen, Seyda, davetçi veya siyasetçi dahi olsa başaramaz. Muhatabını kuşatamaz.

Araştırmalara göre iletişim kanalları içinde en etkili olan beden dilidir. Muhatabımızı sözlerimiz %7, sesimiz %38, beden dilimiz ise %55 etkiliyor. Tabii, bu oranların her konuşmada böyle olduğu söylenemez. Fakat genel anlamda gerek bireyi gerekse kitleleri en çok etkileyen, mesajın anlaşılmasında en çok tesiri olan unsur beden dilidir diğer adıyla lisanı haldir.

Kitlelerin kültür düzeylerine, konuşulan konuya, atmosfere, mesajın duygu mu, düşünce mi aktarıyor oluşuna göre sözün, sesin ve beden dilinin etkileri farklıdır.

Muhatabımıza mesajı iletirken  % 7 söylediklerinizle veririz, % 93’ünü de sesimiz ve beden dilimizle veririz. Hani biz gençler deriz ya; kardeşim ben bu adamın duruşundan bile etkileniyorum. İşte etkili ve güçlü öğretmenler, Seydalar, abeler, dava adamları lisanı hal ile muhatabını etkiler.

Allah ile beraber olmanın insana kazandırdığı heybetin adıdır beden dili. Unutmayalım heybeti, tesiri, yetenek ve kabiliyeti Allah verir. Batılılar; mallarını satmak için, dürüst olmadıkları halde dürüst görünmeye ihtiyaç duydukları için, sömürmek istedikleri kişi ve toplumları daha iyi rahat kandırmak için bu ilim üzerine epeyi bi çalışmışlar.

İlim üç çeşit elde edilir: 1. si kitap okumakla, 2. Bir okulda, medresede, üniversitede veya alimin yanında yani örgün eğitimle, 3. sü ise Vehbi ilim olarak tarif edilen Allah’ın seçip beğendiği kullarına verdiği yetenekler ve ilimle. Allah, sevdiği kullarına hal lisanları sürekli Allah’ı hatırlattığı için tesir gücü verir. İşte bu tesir gücü sayesindedir ki Üstat Said Nursi, Şeyh Said, Hasan El- Benna, İmam Humeyni gibi âlimlerimiz kitleleri hem kendi zamanında hem de ölümlerinden sonra da etkiliyorlar. Bu büyük âlimlerin resimlerine dahi baksanız hal lisanlarındaki heybeti görebilirsiniz. Bu âlimlerimize heybet kazandıran en önemli unsurun Süneti seniyyeye önem vermelerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü siyeri okuyanlar bilirler ki beden dilini çok iyi kullanmış bir peygamberimiz var.

Günümüz dünyasında etkili olmak isteyen, İslam’a hizmet eden her kardeşimiz hem Vehbi ilme hem okumaya hem de eğitim almaya muhtaçtır. Çünkü gerçekten de zor bir dönemin, çağın insanıyız. Günümüz kâfiri de Mümini de davası için çok birikimli olmalıdır. Bunu küfür cenahı iyi anlamış olacak ki düşüncelerini toplumlara, bireylere kabul ettirmek için Beden dili eğitimleri, konuşma eğitimleri, diksiyon, iletişim gibi birçok yeni ilim dalları oluşturmuş. Biz Müslümanlar halen medrese ve eğirim kurumlarında bu ilimlere yeterince değer ve vakit vermiyoruz ne yazık ki!

Beden Dili ile ilgili akademik bilgiye yeterince yer vermedik. İnşallah bir başka yazımızda bu konuyu işlemeye devam edeceğiz. Fakat genç kardeşlerimin; Halk eğitim kurslarında, İl Gençlik Ve Spor bünyesinde açılan Diksiyon, Etkili İletişim, Konuşma Eğitimi gibi kurslara katılmalarının faydalı olacağı kanaatindeyiz. Özellikle İslami STK’larda, medreselerde gönüllü eğitimciler tarafından bu tür derslerin verilmesi gençlerimize ve İslam’a davet etmek isteyen genç Müslüman davetçilere çok şey katacaktır inşallah.

Selam ve dua ile…

 

Yararlanılan kaynaklar
1. beden dili ve konuşma sanati ömer faruk reca tutku yay
2.iman küfür muvazeneleri said nursi
3.ahmet şerif iz goren dikkat vücudumuz konuşuyor

 

Muhammed Ali AKAY

Bir önceki yazımız olan Bir Serüven başlıklı makalemizde islami şiirler, macera ve Serüven hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • İslamiyette varış

  Bir Kayboluş Aldı Beni


  Bir kayboluş aldı beni  Uçsuz bucaksız gecelere götürdü Gözlerim o derin noktalara dalarken  Ben gecelerde kayboldum Herze bu kalbim Te[...]
 • RUHİ BİR HASTALIK: HASET -2


  Tedavisi                                                         En güçlü tedavi yönt[...]
 • Dayan Ey Aksa’m


  Televizyonda haberleri izleyen küçük Zehra annesinin yanına gelir. Annesine: – Haberlerde Yahudilerin Filistinlilere müdahale edip, Me[...]
 • M.Emin Yıldırım İle Röportaj

  M.Emin Yıldırım İle Röportaj


  Hocam sizi tanıyabilir miyiz? Belki de bir şahsa sorulacak en zor soru bu. İnsanın kendini anlatması gerçekten çok kolay olmuyor. Bilinen [...]
[ Ne Demişler ? ]