14
Mart
2017
Yorum Yok
GençlikGenelİslam
79 views Okunma

Bekarlara 3 Fetva

Bekarlara Fetva

Ahir zamanda yaşamam hasebiyle çok zor imtihanlardan geçiyordum. Ne param vardı, ne işim vardı, ne askerliğim vardı, ne arkamda duran sağlam bir ailem vardı, ne de elimden tutacak birileri. Acaba bende İslami edepten yoksun bırakılmış insanların yolunu izlemeli miydim? ,bu gençler birbirlerine aşk adı altında hiçbir maddi talepte bulunmadan sırf kutsadıkları aşkları uğruna her şeyi göze alıp kaçmışlardı. İlk başta flörtle başlarım, sonra kafama yatarsa aşk yaşar sonra hiçbir ailevi, maddi sıkıntılara bakmaksızın beraber kaçar bir yuva kurardık. Tam bu düşüncelere dalmış gitmiştim ki önümde duran gazeteye gözüm ilişti. Gazetede bu sene içerisinde yapılan 600 bin evlilik içerisinde 130 bin boşanma gerçekleşmiş. Ve bu boşanmaların %80’i maalesef flört evliliklerin sonucunda oluşmuş. Bir anda irkildim ve şöyle dedim” Ya Rabbim beni bağışla, az kalsın ki meşru bir evliliğe gayri meşru bir yolla tevessül ederek ulaşacaktım.”  . Fakat bu dönemimi zina gibi büyük  ve çirkef bir günahla kirletmemek adına bir şeyler yapmam lazımdı. Çevremdeki gençleri ve ailelerini görünce kendi kendime ‘evet bir şeyler yapmam gerekiyor hissiyatına vardım’

Sevdiğim ve değer verdiğim hocamla konuşmaya karar verdim. Hocamın karşısına oturdum ve kendi nefsimde bu zamanın bütün gençleri adına fetva alacaktım. Durumu izah ettikten sonra kendisinden: El ile tatmin, hadım olma, flört için fetva isteyecektim. Hocama” hadım olmak için bana fetva ver ahir zamandayız imkânlar zorlaşmış, evlilik şartları ağırlaşmış, fuhşiyat yayılmış artık kendimi tutamıyorum dediğimde”,  hocam bana bazı sahabelerin 3-5 aylık çıktıkları seferlerde kendi eşlerinden ayrı kaldıkları için hadım olmak istedikleri halde Resulullah (s.a.v) onlara izin vermediğini söyleyince, ben de ‘sahabeler 3-5 aylık bir seferde bu düşüncelere kapıldıkları halde bizler bu zamanda ne yapacağız’ düşünceleri içimden geçti. Hocam bana asrı-ı saadetten Ebu Hureyre (r.a)’ ninde aynı teklifle Resululllah (s.a.v) gelip şöyle buyurduğu nakletti  :”Ya Resûlellah! Yaşım çok genç, zinaya düşmekten korkuyorum. Evlenmek için gerekli maddi imkâna da sahip değilim. Müsaade ederseniz, husye bezlerimi(erkeklik organlarımı) aldırayım. “Dört defa sorması karşısında sükûtla cevap veren Allah’ın Peygamberi (s.a.v), sonuncuda biraz da kızgınlıkla; “Ey Ebu Hüreyre! Senin kavuşacağın mukadderatı yazan kalemin mürekkebi kurumuştur. Durum böyle olunca ister hadımlaş ve ister hadımlaşma, aynı şeydir.” (Buharî, Nikah 8; Nesâî, Nikah 4)” . Bu hadisi naklettikten sonra âlimlerin bu hususa delalet ettiklerini söyledikleri şu ayeti okudu:”(Şeytan şöyle der): Onlara emirler vereceğim, ta ki, Allah’ın yarattığını değiştirmeye kalkışacaklar. Kim Allah’ı bırakıp da şeytanı dost edinirse, açık ve büyük bir hüsrana maruz kalır.” (Nisa, 4/119)ayetini okudu. Daha sonra Bunun üzerine âlimlerin icmasıyla hadımın haram olduğunu söyledi.

Peki, hocam dedim bari görseller objeler üzerinden kendimizi elle tatmin edelim dediğimde bana şu ayeti okudu ” onlar ki, iffetlerini korurlar; Ancak eşleri ve ellerinin sahip olduğu (cariyeleri) hariç. (Bunlarla ilişkilerden dolayı) kınanmış değillerdir. Şu halde, kim bunun ötesine gitmek isterse, işte bunlar, haddi aşan kimselerdir.” (Müminin Suresi : 5-7) . Daha sonra bazı kimselerin Resulullah (s.a.v) gelerek aynı talepte bulunmalarına rağmen Resulullah’ın: “Elini nikâhlayan melundur”, “Elle boşalan lanetlidir” hadislerini okuyup bunlarında haram olduğunu belirtti.

Tamam, hocam en azından bir kız arkadaşım olsun onunla kendimi oyalayayım ve bununla daha az günaha bulanmış olurum bana “Zinaya yaklaşmayınız! Zira o, bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir yoldur.” (17/İSRÂ-32:)  ayeti okudu. Daha sonra Peygamber Efendimiz ‘in bu konuda ki “Kişinin başına demirden bir şişin batırılması, nikâh düşen bir kadına dokunmasından daha hafif kalır.” [Taberani, Beyheki] hadisini okudu ve ardından “Yabancı kadına şehvetle bakmak göz zinasıdır, onu tutmak el zinasıdır, ona gitmek ise ayakların zinasıdır.” hadisini okuyunca artık ellerim yanıma düştü. Bütün kapılar bana kapanmıştı.

Hocama 15 sene önceki devirden bir fotoğraf çıkarıp gösterdim bayanların tesettürlü olduğu bir çarşıyı gösterdim, hoşuna gitti, tebessüm etti. Daha sonra cebimden ayni çarsının bugün ki resmini gösterdim. Şöyle uzunca bir “Estağfurullah” çekti. Peki, hocam Estağfurullah deyip yüzünü çevirdiğin fotoğrafta ben gençliğimin doruğunu, imanımın ve iffetimin muhafaza savaşını verdiğim  enerjimin en yüksek olduğu hayatı yaşıyordum. .Hocam peki eski dönemde yaşamış âlimlerden biri “her kim mahremi olmayan bir bayan görür bir şehvet uyanırsa kendi eşiyle anlarını aklına getirsin” demiş. Peki, hocam ben bugün bedenlerini açmış, şehvet duygularını kabartan bir ortamda kimi düşüneyim. Otobüste, çarşıda, okulda, parkta  ve neredeyse her mekânda karşılaştığım bu durumda ne yapayım Allah aşkına.

Hocam elimi avuçlarının içerisine aldı sıkıca tuttu ve gözlerinden akan yaşlar sakalını damlatırken bana son sözleri şu oldu : “Sen de bu zamanın imanlı gençlerin içine düştüğü vahim durumu görüyorum. Eğer ki inanmışsan mücadele et, eğer ki imanın kor olduğu iffetin ateşten bir gömlek olduğunu gördüysen nebevi yolda gösterilen levhaları takip et, bütün kapılar üstüne kapansa kalenin duvarları etrafını sarsa dahi iğne deliği kadarda olsa umudundan vazgeçme, mücadeleni sürdür. Rabbim senin gibi iman ve iffet mücadelesi veren gençlerin sayısını arttırsın EY GÜZEL GENÇ”

Vesselam…

 

Muhammed Said YALÇIN | Söz ve Kalem Dergisi

Bir önceki yazımız olan Modernite’nin Getirdiği Sorunlar Üzerine Bir Analiz başlıklı makalemizde Modernite, Modernite ile ilgili makaleler ve Modernite ile ilgili yazılar hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
[ Ne Demişler ? ]