16
Temmuz
2014
Yorum Yok
İslamRamazan
54 views Okunma

Allah`a adanmış zaman: İtikaf

Allah`a adanmış zaman İtikaf

Ramazan ayının sonuna doğru gelinirken, unutulmaya yüz tutan sünnetlerden olan ibadetini Tarsus İlçe Müftüsü Hayri Erenay ile konuştuk. Müftü Erenay,  ibadetinin Allah’a adanmak olduğunu ve ibadeti ihya edenler için bolca sevap olduğunu dile getirdi. 

Dünya yaşantısında, yapılan koşuşturmalar neticesinde insanların kendilerini ve ailelerini ihmal ettiklerini belirten Müftü Erenay, itikaf ibadetinin geleceğimiz için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu söyledi. 

Müftü Erenay, “Bu gün modern zamanların koşturmasında başta kendimiz olmak üzere birçok şeyi ihmal ediyoruz. Çoluk çocuğumuzun geleceğini kurtarmak için bazen hem kendimizin hem de çocuklarımız geleceği olan ahireti kaybedebiliyoruz.  Bu telaş içerisinde bir anlık da olsa dur demek ve kendimize zaman ayırarak, şimdiye kadar ne yaptık ve ne yapacağız manasında sorguya çekip geleceğimizi planlamak, geçmişi değerlendirmek için bir fırsat olarak itikaf ibadeti karşımızda durmaktadır.  Peygamber Efendimiz Ramazanın son 10 gününü, ümmetin işleri ile ilgilenmek için geçirdiği 344 gününe nokta koymuş ve 354 günlük kameri ayda 10 gününü kendisini onarmakla geçirmiştir. Çünkü kendisini duygusal manada onarmayanların hayatı dağınıktır, plansızdır. Bundan dolayı, kendisiyle barışık fertleri önemsediği için Hz. Muhammed (sav) itikafı bir iç onarım, geçmişi değerlendirme, geleceği planlama ve muhasebe olarak bize tavsiye etmiş ve 10 günü camide mescitte itikafla geçirmiştir.” ifadelerini kullandı. 

Allah`a adanmış zaman: İtikaf

Allah`a adanmış zaman: İtikaf

İtikaf ibadetinin yapılış şekline değinen Erenay, “İtikaf; kişinin, ibadet niyeti ile bir anlık dahi olsa Allah rızası için dünyalık ihtiyaçlardan yeme-içme ve asli ihtiyaçlar dışında kendisini dünyalık işlerden uzaklaştırarak bir mescit ya da mabede kapamasıdır. Orada dışarı çıkıp abdestini alması, yeme ve içme ihtiyacını karşılaması dışında her türlü dünyevi ihtiyaçları bir kenara bırakır ve kendini ibadete adar.” 

İtikaf ibadetinin Farz-ı Kifaye olduğunu belirten Müftü Erenay, bu sorumluğun kalkması için bir şehirde bir bölgede mutlaka itikafa giren birilerinin olması gerektiğinin altınız çizdi. 

Erenay son olarak, “Biz de bunun yapılması Farz-ı Kifaye olduğunu bilerek, ilçemizde Mir Alay Ahmet Bey Camisini itikâfa girmek isteyen vatandaşlarımızın hizmetine açtık. Burada ilçemizin manevi sorumluluğunu üstümüzden almak adına hem de bizim için dua etmeleri adına vatandaşlarımıza bu camiyi tahsis ettik.  Burada itikâfa girmek isteyen kardeşlerimizi biz hasretle bekliyoruz. Çünkü onlar bizim için değerlidir. Çünkü itikâf insanın kendi iç dünyasına yoğunlaşıp kendisiyle birlikte yaşadığı mahallenin, beldenin, ilçenin, il, ülkenin ve dünyanın bir nevi sigortasıdır.”  şeklinde konuştu. 

Bir önceki yazımız olan İtikaf Hikmet Dolu Bir Sünnettir başlıklı makalemizde itikaf, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

[ Benzer Yazılar ]
 • Cihadsız, Kuvvetsiz ve Şehadetsiz İslam Düşünceleri


  Şehadet ve cihad konusunu işlemeye çalıştığımız şu günlerde bakıyorum da birileri bunları çok sivri buluyor, İslam adına bugün y[...]
 • Arakan'da Neler Oluyor

  Arakan’da Neler Oluyor


  Selamun aleykum. İslâm aleminin kanayan yaralarından olan bir beldeden bahsedeceğimiz bu yazımızda, yapılan zulümlere Batı ve sözde ins[...]
 • İnternet Kafelerin Zararları


  Sözüme başlamadan önce siz değerli okuyucuları selamların en güzeli ile selamlı yorum Esselamun Aleykum Verahmetullahi Veberekatuhu … [...]
 • Hayat Dediğin Ne Ki?


  Dostlarım; Hayat bize armağan edilmiş en büyük hazinedir. Bu hazinemizi hoyratça, gelişigüzel harcamak ne kadar akıl karıdır size soru[...]
[ Ne Demişler ? ]